İMPLANTLARDA MİLLİ KİMLİK

İLK SORULAN : “BU İMPLANT NE MALI?”

Dikkat ettiniz mi, implantlarda boy, çap, tutuculuk, sinterleme özellikleri, fiyat, hidroksi apatit kalınlığı, yiv derinliği, başarı istatistiği gibi belirteçler artık pek kullanılmıyor. Milliyet kullanılıyor. Alman malı, İsrail malı, İsviçre malı, Türk malı.


– Hangi millet üretmiş
– Hangi arkadaşlarım kullanıyor ve öneriyor mu
– Fiyatı nedir
Bunlar bize yetmeye başladı artık.

Satın aldığımız nesne pahalı olunca veya hayran olduğumuz birisi veya sevdiğimiz bir arkadaşımız bir markayı önerdiyse o implantı tercih etmeyi düşünüyoruz. Bu tutumumuz satıcıyı coşturup fahiş kar ile satmaya cesaretlendiriyor. Çünkü ucuz olursa satın almıyoruz. Sevdiğimiz bir millet ürettiyse mesela bir ülkeye geziye katıldıysak ve o ülkede güzel bir anımız varsa o ülkenin implantı sıcak gelmeye başlayabiliyor.

Bir implant Türk malı ise yetersiz, eksik etiketi yapıştırıyoruz. Çünkü bize öyle öğretilegeldi. Türkler beceriksizdir, Türkler başaramaz, Avrupa iyidir. Bize küçüklükten beri Amerika daha iyidir dediler hep.

Piyasamızdaki bütün implantların özellikleri ve başarı oranları birbirinin neredeyse aynısı gibidir. Tıpkı binek arabası gibi. Piyasada kötü araba yoktur hepsi amacına yeterli ve doğru hizmet eder. Hepsi iyidir. İmplantlar da böyledir. Ancak ülkemizde Nücleoss, İmplance , Mode, Evoss, DTI, Bilimplant, Detech, Bioinfinity başta olmak üzere çok değerli yerli implantlarımız üretilmekte ve bazıları yurt dışına ihraç edilmektedir. Türk üreticiler dünya üzerinde kendilerini kanıtlamış, bir tek bize kendilerini kanıtlayamamış olacak ki biz hala paramızı yurt dışına savurmak konusunda ısrar ediyoruz.

Eğer bir implantın karşılaştırılması isteniyorsa milliyeti gözetilmeksizin, diş derinliği, sıklığı, kesiti, mikromimarisi, yüzey özellikleri ve yayınlanmış istatistikleri esas alınması daha doğru olur.

BİLİME NASIL ULAŞILIR

Pubmed'i kullanmak

PUBMED NASIL KULLANILIR

İKİ HOCANIN AYNİ KONUDA SÖYLEDİĞİNDE ÇELİŞKİ GÖRDÜĞÜNÜZDE,
DERSTE ÖĞRENDİKLERİNİZ TUTARSIZ OLDUĞUNDA,
KARARSIZ KALDIĞINIZDA,
BİR KONUDA BİLGİNİZ YETERSİZ OLDUĞUNDA
GOGIL TIKLAMAYINIZ. (GOGIL KİRLİDİR). ONUN YERİNE BİLİM MAKALELERİ OKUYUNUZ

  • Hurafelerden,
  • dedikodulardan,
  • parayla söyletilmiş sahte övgülerden
  • abartılmış başarıdan,
  • maddi çıkar için verilen tavsiyelerden
  • ticari yönlendirmelerden
  • tıklanmak için uydurulmuş palavradan
  • tutarsızlıktan korunmuş olursunuz.

Şimdi genç meslektaşlarım için pub med kullanmasını anlatacağım:

PubMed adan sayfası görülüyor
Pubmed ana sayfası görülüyor

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

Pubmed’in ana sayfasını açınız.

Anahtar kelime olarak “tooth movement” yazıldı
Elde edilen makaleler görülmektedir.
İşaretlenmiş makaleleri kendi eposta hesabımıza yolluyoruz

1 numaralı resimdeki sayfayı göreceksiniz. (Ben üyeyim ama siz üye olmak zorunda değilsiniz.)
İlgilendiğiniz konuyu ikinci resimde görüldüğü şekilde bar üzerine yazınız (mesela diş hareketi- tooth movement yazalım)

Enter basınca üçüncü resimde görülen makaleler numara verilerek ekrana gelecektir. Bunlar dünya üzerine “diş hareketi” üzerine bilim çalışması yapan doktorların raporlarıdır. Muhtemelen ve genellikle hocanız dahil başkalarının söylediklerinden daha doğrudur.

Bu makalelerden arzu ettiğimin üzerine basarsam açılan ekranda makalenin özetini (tamamını değil) okuyabilirim. Eğer istersem 4 üncü resimde tarif edilen şekilde seçtiğim makaleleri kendime postalayabilirim.
.
Biraz eliniz alışınca advanced seçeneğini kullanarak yazarın ismine göre göre arayabilirsiniz. Mesela Murat Aydın ne makale yazmış diye bakabilirsiniz veya Goran Sundqvist ne makale yazmış? veya kendi hocanızın ismini yazıp hocanızın bugüne kadar ne makale yazdığına bakabilirsiniz. İki tarih verip bu tarihler arasında diş hareketi konusunda ne makaleler yayınlanmış diye arayabilirsiniz. Mesela 1-1-2010 ve 1-1-2020 tarihtleri arasında LichenPlanus hakkında ne yeneilikelr olmuş ? Bir dergi ismi verip bu dergide belirli konu hakkında neler yayınlanmış diye bakabilirsiniz mesela Journal Applied Microbiology dergisinde corona virüs hakkında ne yayınlanmış ? Eliniz alışınca sitenin alarmını kurabilirsiniz. mesela ağız kokusuhakkında dünyada ne yayınlanırsa haberim oldun diyebilirsiniz. Böylece dünya üzerinde ağız kokusu hakkında bir bilgi yayınlanırsa ilk önce sizin epostanıza gelir. Siz isterseniz diş beyazlatma, kanal tedavisi, veya apikal cerrahi için alarm kurabilirsiniz.
Bu sitede herşey ücretsizdir.

Bu yöntemi öğrencilere öğreterek onların eğitimlerini belirli insanlara bağımlı olmaktan kurtardığımı, bir ekolün tesirinde kalmaktan koruduğumu, sadece kendisine söyleneni uygulayan robotik disiplinden kurtardığımı, ufuklarını genişlettiğimi, fakültenin dışında koca bir bilim dünyası bulunduğunu işaret ederek onları özgürleştirdiğimi temenni ediyorum.

Bunu diş hekimlerine okulda öğretmeleri lazımdı.

DİŞ-HEKİMLERİNE-EİMZA

EİMZA NASIL ALINIR
Eimza flaş bellek almak için belirli bazı firmalar devlet tarafından yetkilendirilmiş. Onlar sizin kimlik bilgilerinizi alıyorlar ve size bir flaş bellek veriyorlar. İşlem toplam 20-30 dakika sürüyor. Her şehirde bayilik veya büroları var. Yıllık bir kaç yüz lira para istiyorlar. Örneğin 1 yıllık geçerli olsun istiyorsanız veya 3 yıllık geçerli olsun istiyorsanız ona göre ücret ödüyorsunuz.

EİMZA NERELERDE GEÇERLİ
Devlete ait sitelerin internet sayfalarından resmi müracaat yapmak istediğinizde kullanabiliyorsunuz.

EİMZA NEDEN DİŞ HEKİMLERİNE LAZIM OLDU
Birileri onlayn fatura kesmemiz gerektiğini düşünmüş olmalı.

EİMZA BİLGİSAYARA NASIL KURULUR
Berbat ve zayıf teknolojisi olan tuhaf ve çok sayıda program indirmeniz isteniyor. Bu programlar size eimza flaş belleğini satan firmanın veb sayfasında bulunuyor ve daima eksik oluyor veya daima çalışmıyor veya bozuk çalışıyor. MUTLAKA bir eksiğiniz çıkıyor. Java adı verilen bir programın versiyonu tutmuyor, vindovs versiyonu veya 32 veya 64 bit sorunu çıkıyor. Eğer o da çıkmazsa kart okuyucu adı verilen bir program eksik veya hatalı oluyor. Size bu belleği satan firmanın teknik detsek hattını düşürebilirseniz, boş elemanın telefona çıkmasını sabırla bekleyebilrseniz, şu anda bütün müşteri temsilcilerimiz diğer abonelerimizle ilgileniyor, beklrdiğiniz için teşekkür ederiz mesajını 50 defa dinlemeye sabrınız yeterse, bir eleman size telefonu açıyor ve uzaktan kumanda ile sizin bilgisayarınıza bağlanıp bir program kuruyor ve eimzanız çalışıyor. Gerisi Allah kerim. Eğer bu bilgisayarınıza format atar veya yetkilinin size kurduğu programlardan bir tanesini silerseniz veya yanlışlıkla silinirse başa dönersiniz.

TEKNİK BAKIMDAN EİMZA NEDİR
Eimza aslında flaş bellek değildir. USB portuna takılan bir kart okuyucudur. İçindeki ram değildir. Bir kart tır. Bu sebeple size açıkça söylenmiyor ama bir kart okuyucu programın kurulumu iyi oluyor.
Eimza sizin bilgisayarda çalıştı görünüyorsa penecereyi aşağı indirip devlet dairelerine girebilirsiniz. Bu bilgi de size söylenmiyor. O pencere açık kaldıkça devletimiz sizi tanıyacak zannediyorsunuz değil mi?
Hayır.
Rezalet yeni başlıyor.
Maliye bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz , Adalet Bakanlığı – UYAP, Çevre Bakanlığı – İzin Lisans, PTT, E-Devlet, Patent enstitüsü – Marka Patent, Tübitak ve aklınıza gelen bütün devlet daireleri için ayrı bir program indirecek ayrı kurallar ile oynayacaksınız oyunu. Kendi bankanıza bile girerken ayrı bir program indireceksiniz. Bilgisayarınız çöplük gibi olacak. Eğer ne yaptığınızı iyice bilmiyorsanız ayni kuruma girerken bile her defasında hep ayni programı indirmek zorunda kalabilirsiniz.

NE YAPILMALIYDI
Canınız yanıyor. Mesainiz heba oluyor. Gereksiz proje ve eksik alt yapı sebebiyle sürünüyoruz. Zaten edevlet sitesi kişiye özel tanımlama ile girilen bir sitedir. Edevlet sitesine giren herkes eimzalı giriş yaptı demektir. Ayrıca sol kulağı enseden sağ ile göstermek çok akıllıca değildir. Diş hekimleri edevlet ile girip faturasını kesebilmeliydi. Bütün devlet daireleri edevlet üzerinden resmi başvuru alabilmeliydi. Böyle tuhaf uygulamalar ile mesai, para, enerji kaybetmemeliydik. İnsanların işleri zorlaştırılmamalıydı.