Murat Aydın Kimdir

Dr Murat Aydın
Diş hekimidir, mikrobiyoloji doktorudur. Adana ‘da özel bir klinikte ağız kokusu üzerine çalışır

Murat Aydın, Öğretmen ana babanın Mersin doğumlu ikinci oğludur. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ana bilim dalında doktorasını yaptı.

   Yazdığı 16 tane mesleki kitabı vardır. 20 u yabancı dilde, 23 tane uluslar arası indekslenmiş makalesi vardır. Bunlardan 15 tanesinde birinci isim olarak yer almıştır. 4 tane de indekslenmeyen makalesi bulunmaktadır. Çok sayıda konferans, tebliğ, sunum, ders, ropörtaj  ve seminerleri ve yönettiği ağız kokusu internet grup ve forumları vardır.

● Avrupa Standardizasyon komitesinin izni ile EN13060 basınçlı sterilizasyon (otoklav) şartnamesini Türkçeye çevirip kitaplaştırmıştır.
● Hastanın ısırma kuvvetini ölçen Bruksimetre cihazı üretmiştir.
● 440 nm dalga boyunda 2.5 W gücünde laser üretmiştir ve kliniğinde kullanmaktadır.
● Ağız kokusunu ölçen bir cihaz (halitometre) üretmiştir kendi kliniğinde kullanmaktadır.
● Elektronik stetoskop, dişin kanal boyunu ölçen apeks bulucu, dişin canlılığını test eden vitalometre, tiroid koruyucu yakalık, motor hız kontrol cihazı, muayenehane otomasyonu ve kare dalga jeneratörünü üretmiştir, bunları kliniğinde  kullanmaktadır.
● New-York-Bilimler-Akademisi, International Association for Halitosis Research (IAFHR), American-Asociation-Advancement-Science, International Society Breath Odor Research (ISBOR) ve International Association for Breath Research  üyesidir.
● Microbiology Research International, Acta Translational Medicine, Clinical Cosmetic and Investigational Dentistry, Advancement in Medicinal Plant Research, Quintessence International dergilerine hakemlik yapmıştır. Halen hakemdir.
● Kopya korunması, tarih-saat programlanabilir şekilde bilgisayar kontrollu olarak başlatabilen ve durdurulabilen bahçe sulama otomasyonu, bilgisayarın seri portunu kullanarak 1 mHz’e kadar kullanılabilen kare dalga jeneratörü, birinci dereceden 2 bilinmeyenli denklem çözümü, biyokimysal test sonuçlarını bilgisayara girerek bakterinin kimliğini tespit etmeye yarayan bakteri identifikasyon programı, gizlenmesi arzu edilen dosyaların şifrelenmesini sağlayan program, İngilizce Türkçe ve tersine çalışan 11000 kelimelik sözlük, seri ve paralel port ile bilgisayara bağlı elektrikli cihazların klavyeden kumandası, 4 basamaklı sayı tahmin oyunu, İngilizce Kur’anı Kerim’in bilgisayarda okunabilen versiyonu, disk seri numaralarının değiştirilmesi, diş hekimleri için klinikte hasta takip üzerine bilgisayar programı yazılımları yapmıştır. Halen kendi kliniğinde kendi yazılımlarını kullanmaktadır. Başka bazı bilgisayar programı yazılımları da mevcuttur.
● Youtube kanalında sayısız eğitim videosu yer almaktadır. http://www.youtube.com/c/MuratAydın-dr

Ağız kokusu üzerine Adana’da kendi (Halitorium) kliniğinde çalışmaktadır. Yazar hakkında bütün güncel bilgiler burdadır: http://drmurataydin.com/marifet.html

Yazdığı diğer kitaplar ve kitap bölümleri:
●Aydın M. Diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencileri için Biyofizik. Neyir Matbaası, 2018, Ankara.
●Aydın M, Mısırlıgil A. Ağız Mikrobiyolojisi. MN Nobel, 2012, Ankara
● Aydın M. Teşhisten Tedaviye ağız kokusu. Nobel,2008, İst
● Aydın M. Otoklav Fiziği ve Standartları. Azim Matb2009,Antalya
● Aydın M. Mosby’nin Diş Hekimliği Sözlüğü. Ed. [Mosby dental dictionary]. Elsevier Mosby. 2010, Nobel yayınevi, Ankara. Çeviri.
● Aydın M.Diş Hekimleri ansiklopedik sözlük, Pelikan, Ank, 2015.
● Cengiz T, Mısırlıgil A, Aydın M. Tıp ve Diş Hekimliğinde Genel ve Özel Mikrobiyoloji. Güneş yayınevi, 2005, Ankara
● Aydın M, Endodontik mikrobiyoloji. Bölüm 13. Ed. Tayfun Alaçam. Endodonti. Barış yayın evi , Ankara, 2000
● Aydın M, Endodontik immünoloji. Bölüm 14 Ed. Tayfun Alaçam. Endodonti. Barış yayın evi , Ankara, 2000
● Aydın M, Endodontik mikrobiyoloji. Bölüm 16. Ed. Tayfun Alaçam. Endodonti. Özyurt yayın evi , Ankara, 2012
● Aydın M, Endodontik immünoloji. Bölüm 17. Ed. Tayfun Alaçam. Endodonti. Özyurt yayın evi , Ankara, 2012
● Aydın M (Ed), Ali altuğ Bıçakçı, Barbaros Tur, Defne Yalçın Yeler, Kerem Engin Akpınar, Necla Demir, Serdar Ak, Sevgi Özyeğin.  DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı Soru ve Cevaplar. Özyurt matbacılık 2011 Ankara
● Aydın M (Ed), Ahmet Ergün, Ali altuğ Bıçakçı, Barbaros Tur, Emre Bodrumlu, Esen A. Özalp Dural, Gürsel Ortuğ, Kenan Nazaroğlu, Koray Soygun, Mehmet Sami Serin, Peruze Çelenk, Serdar Ak. DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı Soru ve Cevaplar-2. Mimtaş yayıncılık, 2012, Ankara
● Aydın M, Oğuz Aydın, Onur Aydın. CD ve DVD programlamak. Çağlar Ofset Adana, 2005
( Ulusararası ve ulusal makaleleri yer kısıtlaması sebebiyle listelenmemiştir, ancak yukarıda yazılan veb sitesinde mevcuttur.)

Bir cevap yazın