8 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 3 yorum yapıldı.

Endotoksin abartısı

ENDOTOKSİN nedir

Lipopolisakkarit molekülü toksiktir

Endotoksin molekülü sadece Gram negatif olan bakteriler tarafından üretilir

Demin bir makale okuyordum. Endotoksinin abartıldığına kızdım. Bu sebeple bu yazıyı hazırladım. Problem bizim değil eğitimin problemidir. Eğitilmiyoruz.!
—-
Bazı bakterilerin dış duvarındaki 2 tabakaya birden lipopolisakkarit (LPS) adı verilir. Kısaca “endotoksin” denir. Yani endosoktsin aslında bir adet lipit bir adet polisakkarit molekülünün birleşmesi ile meydana gelir. Bakteri aptal değildir, kendisine lazım olan bu örtüyü asla bize vermez. Ancak öldüğünde cesedinden dışarı sızar. Bakteri hücresinn içerisinde yer aldığı için ismi ENDO (iç) kelimesi ile başlar. Buradaki endo kelimesinin endodonti ile her hangi bir ilişkisi yoktur. Periodontolojide ve endodontide bu toksin en baskın tehdit değildir!

1 bakteri hücresinde 3 basamaklı sayılar kadar toksin bulunur. Endotoksin bunlardan sadece bir tanesidir. Endotoksini abartmaya gerek yoktur. Zaten her bakteride bulunmaz, bundan daha toksik ve bundan daha antijenik olan ve her bakteride bulunan maddeler vardır. Bilebildikleri o kadar az ve sınırlı ki, sadece endotoksini ezberledikleri için endotoksini abartıyorlar. Bu maddeyi infeksiyonun yegane kaynağı gibi düşünmeyiniz.

Not: Otoklavda endotoksin ve prion temizlenmez. Çünkü otoklav molekülleri temizlemez.

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
ÖMRÜNÜZÜN SONUNA KADAR APEKS BULUCU VE ENDOMOTORUN PİL DERDİNDEN KURTULMAK İSTER MİSİNİZ
https://youtu.be/Azbz9v4jnOw Apeks bulucu ve endomotorlarınızı telefon şarj cihazı veya adaptör kullanabilirsiniz. Apeks bulucu ve endomotor pilleri doldurulabilirdir, fakat aylar içerisinde doldur-boşalt yapıldığı için, eskimekte ve pilin yenilenmesi gerekmektedir. Piller eskidiğ...
BİLGİSAYARLA KLİNİK OTOMASYONU
Klavyenizde sizin belirleyeceğiniz 8 tane tuş klinikte sizin belirleyeceğiniz 8 tane elektrikli cihazı çalıştırmaya başlayabilir veya durdurabilir. Yetmedi mi?Peki sizin belirleyeceğiniz saatte çalışmaya başlayabilir ve sizin belirleyeceğiniz saatte durur desem şimdi size yetti m...
BEYİN GÖÇÜ PROPAGANDASI YAPMAK
Ekonomisi geliştiği için midir nedir, batılı ülkeler gelişmekte olan ülkelerdeki kalifiye elemanları, yetişmiş beyinleri, okumuş insanları, gelecek vaad eden meslek grubundan insanları kendi ülkesine çeker ve kullanır. Buna beyin göçü diyoruz. Zayıf ülkenin koşulları zayıfl...
Yorumlar
 1. Derya Kuru dedi ki:

  İyi günler Murat Bey,size kafama takılan bir kaç sorum olacaktı.Site de soru sorulacak bir bölüm bulamdığım için burdan sormaya karar verdim.1-Dental bir enfeksiyonda(ateş,lenfadonapati vs varsa) ilk seçilecek antibiyotik hangisi olmalıdır.Facebook ta,Türkiye de popüler bir endodontist bir hocamız bunun penisilin v olması gerektiğini söyledi.Ben de bayağı uzun yorum yazmıştım bu antibiyotiğin gram-anaerop cubuklara etkili olmadığını söylediğimde eğer 48 saat içinde gerileme olmaz ise metronidazol eklenmesi gerektiğini söyledi, bu cevap beni hiç tatmin etmedi ama sonuçta sıradan bir diş hekiminin sözü bu kadar olabilir.2.soru sizin önsözlerinizi okurken birden kafama takıldı.Mikrobiyoloji kitabı önsözünüzde ‘oral patojenler için etkisiz olduğu halde kinolon,spiramisin, linozamid recete edebilmektedirler.Klindamisin linkozamit grubu bir antiyotik değil mi?Kastettiğiniz linkosin miydi?Kinolon grubu için ise bayağı uzun bir süre önce yahoo daki grupta moksifloksasinin(moxitec-avelox) b.fragillis ve türlerine en az klindamisin kadar etkili oldugunu gösteren bir makaleyi paylaşmıştınız.Çok özel bir sebep dolayısıyla denedim gercekten etkiliydi.Bilmiyorum bu sorular size ulaşır mı?

  • Murat Aydın dedi ki:

   Sorduğunuz için teşekkür ederim
   Mesajınız elime çok geç ulaştı çünkü ben burayı (blog) etkin olarak kullanamıyorum
   Gelecekte bana aydinmur@yahoo.com adresimden daha hızlı ulaşabilirsiniz.

   Dental bir infeksiyonda(ateş,lenfadonapati vs varsa) ilk seçilecek antibiyotik öncelik sırası ile aşağıdakilerden birisi olabilir
   1- Amoksilin klavulanik asit (Mesela Klamoks tablet 2×1)
   2- Clindamycin (Mesela Cleocin 150 mg kapsul 4×1)
   3- Metro(/orni)dazol (Mesela Nidazol/Ornitop 500 mg 2×1) kullanılabilir.
   Asıl rahatlatıcı olan kanalı açıp 1-2 gün açık bırakmaktır. Kalıcı tedavi kanal tedavisidir. Bunu söylemeye gerek olmadan biliyoruz.

   Dikkatiniz için kutlarım
   Hem linkomisin hem klindamisin sizin de doğru olarak ifade ettiğiniz gibi linkozamit grubuna girer fakat klindamisin molekülünde 7-para konumunda bir klor atomu bulunur. Bu durumda klindamisin linkomisinden çoook farklı bir etkiye kavuşur. Linkomisin anaeroplara etkisiz iken klindamisin fevkalade etkilidir.

   her yeni çıkan antibiyotik her bakteriye etkilidir. moksifloksasin yeni çıktığı dönemde anaeroplar üzerine etkili olur. Ancak prensip olarak metronidazol hariç dna sentezi inhibitörlerinin anaerop membrabları geçiş yetisi pek azdır, yok gibidir.

   Sizi efakültenin uzantısı olan bu gruba katılmaya davet ediyorum
   https://www.facebook.com/groups/efakulte/

  • Murat Aydın dedi ki:

   Diş hekimlerinin yazacağı antibiyotikler

   Biliyorum soruyu geç gördüm ve geç yanıtladım ama en azından yazayım burda dursun istedim