ENDOTOKSİN ABARTISI

ENDOTOKSİN nedir

Lipopolisakkarit molekülü toksiktir
Endotoksin molekülü sadece Gram negatif olan bakteriler tarafından üretilir

Demin bir makale okuyordum. Endotoksinin abartıldığına kızdım. Bu sebeple bu yazıyı hazırladım. Problem bizim değil eğitimin problemidir. Eğitilmiyoruz.!
—-
Bazı bakterilerin dış duvarındaki 2 tabakaya birden lipopolisakkarit (LPS) adı verilir. Kısaca “endotoksin” denir. Yani endosoktsin aslında bir adet lipit bir adet polisakkarit molekülünün birleşmesi ile meydana gelir. Bakteri aptal değildir, kendisine lazım olan bu örtüyü asla bize vermez. Ancak öldüğünde cesedinden dışarı sızar. Bakteri hücresinn içerisinde yer aldığı için ismi ENDO (iç) kelimesi ile başlar. Buradaki endo kelimesinin endodonti ile her hangi bir ilişkisi yoktur. Periodontolojide ve endodontide bu toksin en baskın tehdit değildir!

1 bakteri hücresinde 3 basamaklı sayılar kadar toksin bulunur. Endotoksin bunlardan sadece bir tanesidir. Endotoksini abartmaya gerek yoktur. Zaten her bakteride bulunmaz, bundan daha toksik ve bundan daha antijenik olan ve her bakteride bulunan maddeler vardır. Bilebildikleri o kadar az ve sınırlı ki, sadece endotoksini ezberledikleri için endotoksini abartıyorlar. Bu maddeyi infeksiyonun yegane kaynağı gibi düşünmeyiniz.

Not: Otoklavda endotoksin ve prion temizlenmez. Çünkü otoklav molekülleri temizlemez.

“ENDOTOKSİN ABARTISI” için 3 yanıt

 1. İyi günler Murat Bey,size kafama takılan bir kaç sorum olacaktı.Site de soru sorulacak bir bölüm bulamdığım için burdan sormaya karar verdim.1-Dental bir enfeksiyonda(ateş,lenfadonapati vs varsa) ilk seçilecek antibiyotik hangisi olmalıdır.Facebook ta,Türkiye de popüler bir endodontist bir hocamız bunun penisilin v olması gerektiğini söyledi.Ben de bayağı uzun yorum yazmıştım bu antibiyotiğin gram-anaerop cubuklara etkili olmadığını söylediğimde eğer 48 saat içinde gerileme olmaz ise metronidazol eklenmesi gerektiğini söyledi, bu cevap beni hiç tatmin etmedi ama sonuçta sıradan bir diş hekiminin sözü bu kadar olabilir.2.soru sizin önsözlerinizi okurken birden kafama takıldı.Mikrobiyoloji kitabı önsözünüzde ‘oral patojenler için etkisiz olduğu halde kinolon,spiramisin, linozamid recete edebilmektedirler.Klindamisin linkozamit grubu bir antiyotik değil mi?Kastettiğiniz linkosin miydi?Kinolon grubu için ise bayağı uzun bir süre önce yahoo daki grupta moksifloksasinin(moxitec-avelox) b.fragillis ve türlerine en az klindamisin kadar etkili oldugunu gösteren bir makaleyi paylaşmıştınız.Çok özel bir sebep dolayısıyla denedim gercekten etkiliydi.Bilmiyorum bu sorular size ulaşır mı?

  1. Sorduğunuz için teşekkür ederim
   Mesajınız elime çok geç ulaştı çünkü ben burayı (blog) etkin olarak kullanamıyorum
   Gelecekte bana aydinmur@yahoo.com adresimden daha hızlı ulaşabilirsiniz.

   Dental bir infeksiyonda(ateş,lenfadonapati vs varsa) ilk seçilecek antibiyotik öncelik sırası ile aşağıdakilerden birisi olabilir
   1- Amoksilin klavulanik asit (Mesela Klamoks tablet 2×1)
   2- Clindamycin (Mesela Cleocin 150 mg kapsul 4×1)
   3- Metro(/orni)dazol (Mesela Nidazol/Ornitop 500 mg 2×1) kullanılabilir.
   Asıl rahatlatıcı olan kanalı açıp 1-2 gün açık bırakmaktır. Kalıcı tedavi kanal tedavisidir. Bunu söylemeye gerek olmadan biliyoruz.

   Dikkatiniz için kutlarım
   Hem linkomisin hem klindamisin sizin de doğru olarak ifade ettiğiniz gibi linkozamit grubuna girer fakat klindamisin molekülünde 7-para konumunda bir klor atomu bulunur. Bu durumda klindamisin linkomisinden çoook farklı bir etkiye kavuşur. Linkomisin anaeroplara etkisiz iken klindamisin fevkalade etkilidir.

   her yeni çıkan antibiyotik her bakteriye etkilidir. moksifloksasin yeni çıktığı dönemde anaeroplar üzerine etkili olur. Ancak prensip olarak metronidazol hariç dna sentezi inhibitörlerinin anaerop membrabları geçiş yetisi pek azdır, yok gibidir.

   Sizi efakültenin uzantısı olan bu gruba katılmaya davet ediyorum
   https://www.facebook.com/groups/efakulte/

Bir cevap yazın