ENDODONTİ NEREYE GİDİYOR

YURT DIŞINI BİLMİYORUM AMA ÜLKEMİZDE ENDODONTİ , YANILMIYORSAM, KANAL ALETLERİNE İNDİRGENDİ. BEN DIŞARDAN BAKINCA BÖYLE TESPİT EDİYORUM.


Verilen kurslar, dersler, eserler, videolar, makaleler, sorular-cevaplar, eğitimin ağırlık merkezi kök kanalında hangi alet kullanılmalıdır şeklinde evriliyor. Hangi firmanın kanal eğesi daha iyidir, hangi firmanın kanal eğesinin kaç numaralı ucu kullanılmalıdır, eğeler hangi sırada kullanılmalıdır, kaç numaralı eğeden sonra kaç numaralı konguta kullanılmalıdır. (Tabi firma ödemesine göre bu markalar değişmektedir)
Endodonti buna indirgeniyorsa zaten kötü olan eğitimimiz giderek sığlaşıyor, işporta hekimliğin kapısı aralanıyor demektir.


Hangi kanal eğesinin kaç numaralı ucunun ne zaman kullanılacağı basit bir prospektüs bilgisidir. Hatta prospektüse de gerek olmadan bunu herkes kendisi deneyerek bulmalıdır. Hangi yokuşu kaçıncı vites ile çıkacağını şoföre ders anlatarak öğretemezsiniz. Salata yaparken domates doğramasını, kitap okurken birinci sayfadan başlanacağınız, bahçe sularken musluğu nasıl açacağını, kanal tedavisi yaparken kaçıncı eğenin kaçıncı ucuyla başlanacağını basit bir broşür veya kısa bir cümle, veya en çok 1-2 dakikalık paragraf konuşması ile söylemek yeterlidir. Tornavida kullanmak, bisiklete binmek, emmek, ağlamak dersler ile öğretilemediği gibi.


Kök kanalı ekolojisi, pulpa biyolojisi, endodontik immünoloji, peripikal doku hastalıkları diş hekimini hekim yapan konu başlıklarıdır. Endodonti eğitiminin ağırlık merkezi bu noktalarda olmalıdır.

Bir cevap yazın