Dr. Murat Aydın Kimdir?

dr. Murat Aydın

Murat Aydın, Öğretmen ana babanın Mersin doğumlu ikinci oğludur. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ana bilim dalında doktorasını yaptı.

Yazdığı 16 tane mesleki kitabı vardır. 19 u yabancı dilde, 22 tane uluslar arası indekslenmiş makalesi vardır. Bunlardan 15 tanesinde birinci isim olarak yer almıştır. 4 tane de indekslenmeyen makalesi bulunmaktadır. Çok sayıda konferans, tebliğ, sunum, ders, ropörtaj ve seminerleri ve yönettiği ağız kokusu internet grup ve forumları vardır. Avrupa Standardizasyon komitesinin izni ile EN13060 basınçlı sterilizasyon (otoklav) şartnamesini Türkçeye çevirip kitaplaştırmıştır

Hastanın ısırma kuvvetini ölçen Bruksimetre cihazı üretmiştir. 440 nm dalga boyunda 2.5 W gücünde laser üretmiştir ve kliniğinde kullanmaktadır. Ağız kokusunu ölçen bir cihaz (halitometre) üretmiştir kendi kliniğinde kullanmaktadır. Elektronik stetoskop, dişin kanal boyunu ölçen apeks bulucu, dişin canlılığını test eden vitalometre, tiroid koruyucu yakalık, motor hız kontrol cihazı, muayenehane otomasyonu ve kare dalga jeneratörünü üretmiştir, bunların bazılarını kliniğinde kullanmaktadır.

New-York-Bilimler-Akademisi, International Association for Halitosis Research (IAFHR), American-Asociation-Advancement-Science, International Society Breath Odor Research (ISBOR) ve International Association for Breath Research üyesidir. Microbiology Research International, Acta Translational Medicine, Clinical Cosmetic and Investigational Dentistry, Advancement in Medicinal Plant Research, Quintessence International dergilerine hakemlik yapmıştır. Bazılarında halen hakemdir.

Kopya korunması, tarih-saat programlanabilir şekilde bilgisayar kontrollu olarak başlatabilen ve durdurulabilen bahçe sulama otomasyonu, bilgisayarın seri portunu kullanarak 1 mHz’e kadar kullanılabilen kare dalga jeneratörü, birinci dereceden 2 bilinmeyenli denklem çözümü, biyokimysal test sonuçlarını bilgisayara girerek bakterinin kimliğini tespit etmeye yarayan bakteri identifikasyon programı, gizlenmesi arzu edilen dosyaların şifrelenmesini sağlayan program, İngilizce Türkçe ve tersine çalışan 11000 kelimelik sözlük, seri ve paralel port ile bilgisayara bağlı elektrikli cihazların klavyeden kumandası, 4 basamaklı sayı tahmin oyunu, İngilizce Kur’anı Kerim’in bilgisayarda okunabilen versiyonu, disk seri numaralarının değiştirilmesi, diş hekimleri için klinikte hasta takip üzerine bilgisayar programı yazılımları yapmıştır. Halen kendi kliniğinde kendi yazılımlarını kullanmaktadır. Başka bazı bilgisayar programı yazılımları da mevcuttur.

Dr. Murat Aydın’ın kişisel bloğundan alıntı: “Sırası ile Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Hala her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Askerlik görevimi İzmir 800 yt Kara hastahanesinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah’tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana’da muayenehanem vardır. (şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaseti bilmem. Çok param yok, parayı da sevmem. Bilhassa ağız kokusu, nefes kokusu, ile ilgileniyorum.”

Ağız kokusu üzerine Adana’da kendi (Halitorium) kliniğinde çalışmaktadır. Yazar hakkında bazı güncel bilgiler burdadır:

İletişim ve Ulaşım Bilgileri

Dr. Murat AYDIN Kitapları

Dr. Murat Aydın Makaleleri

Dr. Murat Aydın Konferansları

Dr. Murat Aydın Cihazları

Dr. Murat Aydın Kişisel veb Sayfası