APEKS BULUCU VE ENDOMOTORUN PİL DERDİNDEN ÖMÜR BOYU KURTULUN

Apeks bulucu ve endomotor pilleri doldurulabilirdir, fakat aylar içerisinde doldur-boşalt yapıldığı için, eskimekte ve pilin yenilenmesi gerekmektedir. Piller eskidiği zaman cihaz beklenmeyen tepkiler verir veya motorun gücü zayıflar. Bu duruma düşmeyi biz diş hekimleri istemeyiz ama neredeyse bu duruma düşmeyenimiz yoktur.

Garantisi sona ermiş ve pili bitmiş herhangi bir apeks bulucunun cep telefonu şarj cihazı ile çalışması görülmektedir. (probların uçları kısa devre edilmiştir) Burada apeks bulucuya pil bağlanmasını göreceksiniz
https://youtu.be/Azbz9v4jnOw

Apeks bulucu ve endomotor pilleri genellikle 3.7 Volt gerilim verir, 750 mA akım şiddeti çekilebilir, silindir şeklinde uzunluk 4.9 x çap 1.8 cm boyutlarındadır.

Aslında bu pillerin daha uzun ömürlü olanları ve daha fazla akım vereni (3.7 V, 2000mA, 4.9 x1.8 cm) pahalı değildir. Ucuzdur. 85 TL dir. (Aliexpres ürün kodu:1005002575486911). Fakat tıbbi malzeme satıcılarında bu piller nedense 350-500 TL arasındadır (1 dolar 17.3 tl).

Apeks lokatörün elektronik prensiplerini bu videoda izleyebilirsiniz

Cep telefonunuzun şarj cihazı veya bilgisayarınızın USB portunu kullanarak cihazınızı pilsiz kullanabilirsiniz. Cep telefonu şarj cihazları 5 Volt verir. Bu voltajı basit bir kaç elektronik müdahale ile 3.6 volta düşürüp, pil yuvasının içerisine yerleştirdim. Siz de yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın