Ağız ve Nefes Kokusu Nasıl Muayene Edilmektedir?

Ağız ve Nefes Kokusu Halitorium’da Muayene Edilmektedir. Peki ağız kokusu nasıl ölçülür? Nasıl muayene yapılırsa ağız ve nefes kokusunu birbirinden ayırmak mümkün olur? Aşağıda anlatılan işlemler sırası ile uygulanır. Elde edilen sayısal değerler birbirleri ile karşılaştırılır. Böylece kokunun kaynak(lar)ını doğru olarak teşhis etmek mümkün olabilir. Bu muayene yaklaşık olarak 2 saat sürer.

Bireyin anamnezi alınır. Bu işlem, yaklaşık 45 dakika veya 1 saat sürer. Sorular sorularak mevcut rahatsızlığın son durumu  tespit edilir. Daha sonra gaz ölçümü başlar. Ağız ve nefes kokusu testi sırasında birey hoşa gitmeyen his, rahatsızlık, ağrı, huzursuzluk duymaz. İnjeksiyon yapılmaz, kanama olmaz, veya benzeri bir istenmeyen algı duyulmaz.
Sırası ile şu işlemler yapılmaktadır

  • 1- Bireyin salya örneğinin volüm ve pH değeri ölçülür
  • 2- Statik ağız kokusu tespit edilir.
  • 3- Burun boşluğu içinden koku ölçümü yapılır
  • 4- Nefesten koku ölçümü yapılır
  • 5- Olfaktometrik (koku alma eşik değer tespiti) muayene yapılır
  • 6- Ağız kokusu üretim kapasite ölçümü yapılır. Bu amaçla protein gargarası ile suni ağız kokusu oluşturulur. Ağız kokusu tavanı ölçülür.
  • 7- Uyuşturucu gargara verilip dil uyuşturulur, kemosensor disfonksiyon varlığı aranır.
  • 8- Ağıza çinko solüsyonu verilip ağız kokusu alt sınırı tespit edilir.

Bunlar genellikle ağız kokusu teşhisi için yeterli olmaktadır. Eğer gerek duyulursa ilave başka testler de yapılmaktadır. gerek duyulmadığı durumda yukardaki testlerden bazıları yapılmayabilir. Bütün bu aşamalar videolar ile hazırlık sayfasında adım adım açıklanmıştır. Bu testlerden gerekli görülmeyenler atlanabilir. İlave testler yapılabilir. Bu düzenlemeler ücretlendirmeye yansımaz.

Muayene sırasında hangi çeşit kokulara ve gazlara bakılmaktadır?

Ölçüm yapan cihaz ne kadar çok sayıda gaz ölçerse o kadar geniş skalada teşhis konulabilir. Muayene sırasında 3 gaz ölçen Oral (Smart) Chroma veya 1 gaz ölçen Halimeter gibi cihazlar yerine çoklu gaz ölçen Halitor3 veya MX6 çoklu gaz detektörü ile 5 gaz grubunda gaza duyarlı ölçüm yapılır. En geniş skalada koku muayenesi ve gaz ölçümü yapılmış olur. Bireyde koku varsa gözden kaçırılması ihtimali yok gibidir. Muayene edilen 200 den fazla gazların listesini görmek için burayı tıklayabilirsiniz

Kesin Teşhis Garantisi Var Mıdır?

Bu incelemeden sonra genellikle ağız veya nefes kokusunun kaynağı tespit edilir ve raporlandırılmış olur. Nadiren Karar verilmesi zor olan bazı durumlarda, teşhis konulamazsa, ileri testler yapılması istenebilir. Bu durumda, birey, her hangi bir laboratuardan kendi imkanlarıyla yaptırdığı test raporlarını getirir veya ulaştırdıktan sonra teşhis konulabilir. Bu, çok nadir gerekli olan bir durum olsa bile ayni gün teşhis konusunda %100 söz vermek mümkün değildir.
Önemli: Halitorium muayenehanesinde ağız kokusu tedavisi yapılmaz. Sadece sebebi, kaynağı, cinsi tespit ve teşhis edilir, rapor ile koku kaynağı belgelenir. Tedavi olmak için bu rapor ile ilgili hekime gidilmesi gerekir.

Ağız ve Nefes Kokusu Muayenesi İçin Kaç Lira Ödenir?

Güncel fiyat hazırlık sayfasında belirtildiği kadardır. İlave ek ücret talep edilmez. https://www.halitorium.com

Bir cevap yazın