Ağız Kokusunun Nedenini 4 Dakikada Saptayabilen Yöntem! Yoktur

Hocam internette okudum bir cihaz varmış, dört dakikada ağız kokumuzun sebebini biliyormuş, sizde o cihazdan var mı? Bu soruyu sık soruyorlar tek -tek açıklama yapmaktansa topluca tüm kamuoyuna bir açıklama yapayım dedim.

Gaz ölçmek amacı ile kullanılan zayıf ve yetersiz bir cihaz var. Oral (Smart) Chroma ismi ile satılıyor. 3-4 dakika içinde 3 tane kükürtlü gazı ölçebilen zavallı bir makinedir. Neden zavallı ve gereksiz dediğimi aşağıdaki videoda izleyeceksiniz, ayrıca açıklamayacağım:

Ağız kokusunu oluşturan 3400 den fazla gaz bulunur. 3 tek gazı ölçünce ağız kokusu teşhisi konulmuş olmaz. Ölçmek başka şeydir, teşhis koymak ve sebebini bulmak başka şeydir. Ağız kokusu hastasının anamnezini almak yaklaşık 50-60 dakika sürer, manevralı ve statik gazların ölçümü yaklaşık 45 dakika veya 1 saat sürer. Üstüne eklediğim zaman bir hastanın ağız kokusunun sebebini bulmak saatler sürüyor. Sabah başlanır, öğlene ancak biter. Bazen öğlene kadar olan süre bile bana yetmiyor öğlen saatlerini geçerken muayene bitiyor. Tanı ancak konulabilir, kokunun kaynağı ancak belli oluyor

Bir cihaz 4 dakikada ölçüm yaptı diye 4 dakikada teşhis konulmaz. Bazı örnekler vermek istiyorum. Bir insanın tansiyonunu ölçnek 30 saniye sürer. Tansiyon hastalığının sebebini bulmak günler-haftalar sürer, sayısız test yapmak gerekir. Böbrek atardamarından, kalp volümüne veya tiroid hormonlarına varıncaya kadar çeşitli muayeneler sonunda tansiyon hastalığının sebebi anlaşılır. Tansiyon ölçme cihazı 30 saniyede tansiyon ölçüyor diye tansiyonun sebebini 30 saniyede bulmuş olmuyoruz. Bilmem bu açıklama net oldu mu?

Haydi şimdi şunu izleyin:

Bir cevap yazın