Ağız kokusu ve ozon

Hep soruyorlar ağız kokusu için ozon uygulattırsam faydasını görür müyüm diye. Küçük bir deney yaparak elde ettiğim sonuçları fikir vermek bakımından yazmak istedim.

Çok sayıda hastalığa alternatif tedavi olarak uygulanan ozon gazı aslında 3 tane oksijen molekülünden ibarettir. Diyabetteni fibromiyaljiye kadar geniş skalada hastalıklara ozon uygulanmaktadır.

Bireyden kan alınır, injektörün içerisinde kan ile ozon gazı karıştırılır ve bireye kendi kanı yeniden damardan verilir. Bu işleme ozon uygulaması adı verilir.

Ozonun hastalıklara iyi geldiğini ben bilmiyorum. Hiç bir fikrim yok. Ozon gazı ile iyileşmiş bir romatizma veya lupus veya fibromiyalji hastası varmıdır bilmiyorum. Ben işin o kısmıyla ilgilenmiyorum. Ağız kokusuna olumlu etkisi varsa bilmek istedim basit bir ölçüm yaptım.

Ozon tedavisi gören ve ağız kokusu şiakeyti bulunan 2 kişinin ozon gazı almadan önce ağız ve nefes kokusunu organik, azotlu, kükürtlü gazlar ve hidrojen metan grubu gazları ölçtüm not ettim. Bireyler ozon aldıktan sonra sıfırıncı ve 20 inci dakikada yeniden ağız ve nefes kokusunu ölçtüm. Bireylerin ağız ve nefes kokusunu oluşturan gaz konsantrasyonlarında herhangi bir değişiklik oluşmadığını gördüm.

Sonuç olarak ozon gazının ağız kokusuna olumlu etkisi olmadığını gördüm ama bu bir bilim çalışması değildir. KEsin bir şey konuşmak için erkendir. Sadece ön tahmin yapabilmek amacı ile basit ve ampirik bir tespitten ibarettir. Kesin sonuç değildir.

Bir cevap yazın