ULTRAVİYOLE-DEZENFEKSİYON

Ultraviyole ışık

400 nm ve daha kısa boylu ışık, ultraviyole olarak bilinir. Canlılar için zararlıdır. Bu özelliğinden faydalanılarak mkrop öldürme amacı ile kullanılması teklif edilmiştir.

Her işte olduğu gibi konuda da abartılar vardır. Ultraviyole ışık her mikrobu öldürmez. Size detaylı bir sayfa hazırladım. Tıklayın:

Tıklayınız Ultraviyole ile ozon elde edilmesi ve dezenfeksiyon

Ultraviyole ile ozon elde edilmesi görülmektedir.

DİŞLER NASIL ÇÜRÜR

Diş

Şeker diş çürütmez. Yanlış bilinir. Şekeri diş çürütür zannederler. şeker masumdur. Dişi çürüten bakterilerin asitleridir.
Tıklayın Dişlerin nasıl çürüdüğünü bu sayfayı tıklayarak okuyunuz

Kısaca anlatmak gerekirse: bakteriler şekerle beslendiğinde asit üretirler. Asitler diş minesindeki kalsiyumu çözer alıp götürür. geride kalan enkaz kalıntılar ise diş çürüğüdür. Asitlerin kalsiyumu nasıl çözdüğünü izleyin:

Bazıları yemekten sonra diş fırçalamayın diyorlar. Bu, tamamen yanlış anlaşılmış olmanın getirdiği bir hatadır. yemek yedikten sonra diş fırçalamakta gecikmeyiniz. Sebeplerini izleyin:

YERİNDEN FIRLAYAN DİŞ NASIL TAŞINIR

Göz damlası

Çarpışma ile bir diş yerinden fırlayıp çıkabilir, düşebilir. Buna avulse diş denir. Özellikle çocuklarda bu durum görülebilir. Bu dişi alarak acele olarak diş hekimine götürürseniz diş hekimi bunu temizleyip yerine monte edebilir ve belki diş kurtulabilir.

Peki yerinden fırlamış dişi götürürken nasıl taşıyacağız?


TıklayınHemen tıklayın

APEKS BULUCU- VİTALOMETRE

Apeks bulucu sinyal çıkışı

Biz diş hekimleri kök kanalı tedavisi yaparken dişin kökünün içerisini boşaltıp temizleyip doldururuz. Bu sırada kökün ucunu (apeks) yerini tam olarak bilmek isteriz. Kökü gereğinden fazla uzun delerek dışarı çıkmamak veya gereğinden kısa delerek eksik dolgu yapmamak amacı ile kökün ucunun bittiği yeri bilmek isteriz. Apeks bulucu cihazlar, impedans ve reaktans değişimlerini algılayan basit elektronik cihazlardır. Sizi yönlendireceğim sayfada Apeks bulucunun basit bir şekilde amatörce nasıl yapılaileceğini bulacaksınız

Bazen dişlerin canlı olup olmadığını içindeki sinirin ve pulpa isimli dokunun yaşayıp yaşamadığını bilmek isteriz. Bu amaçla dişe dokundurulan zayıf akım veren elektronik cihazlar kullanırız. İşte bunun nasıl yapılabileceğini elektronik amatörünün kolayca yapabilmesi amacı ile bu sayfada anlattım.

TıklayınızKendi apeks bulucu ve vitalometrenizi kendiniz yapın. Tıklayın