Dünyada ağız kokusunun durumu

Bizim ülkemizdeki ağız kokusu hastaları kendileri ile hekimlerin ilgilenmediğinden yakınırlar. Bu doğrudur. Biz hekimler ağız kokusu hakkında yeterince donanımlı yetişmiyoruz. Fakat yurt dışında durum farklı değildir. Orada da hekimler donanımlı değiller ve okus pokus ile durumu götürüyorlar.

Farenjit ağız kokusu yapar mı

Farinjit tek başına ağız kokusu sebebi olmaz. Dil sırtının bakteri yükünü artırdığı için ağız kokusunu destekler, artırır, ve tedavi edilmezini zorlaştırır

Burun tıukanıklığıda benzer şekilde tek başına koku sebebi değildir. Ağzın kurumasına sebep olduğu için ağız kokusunu destekler, artırır, ve tedavi edilmezini zorlaştırır. Kulak burun boğaz hekimler hem burun tıkanıklığını hem de farinjiti tedavi edebilir.

Farinjit ve burun tıkanıklığı tek başına ağız kokusu sebebi olmadığı halde tedaviyi zorlaştırır, vakayı karmaşık hale getirir ve ağız kokusunun şiddetini artırır.

Reflü tek başına ağız kokusu sebebi değildir. Bu konuyu ayrı başlık halinde ele almıştım. Oraya bir göz atabilirsiniz:

SPOR DEĞİL VAHŞET

Avcılık ve dövüş sporları (kungfu, aikido, boks, güreş, karate vs) bir spor değildir. Göz yumulan vahşet, ilkellik, cehalet ve cinayettir.

Spor adı altında ringe çıkan insanların birbirlerine vurmasını yeterince dostça bulamıyorum. Bir insanın diğerine vurabilmesi için nefret yüklenmesi lazım daha sonra hırs yapması lazım, karşısındakini rakip olarak görmesi lazım (ki zaten birbirlerine bu kelimeyi kullanırlar), ona karşı üstünlük iddia etmesi lazım, daha sonra onu ezmeyi, küçültmeyi istemesi lazım. Yani altında kibir yatan bir nefreti duyması lazım. Aksi halde bir insan diğer insana el kaldıramaz. Bir canlı zevk ve spor için diğer canlıyı öldüremez.

Bir kaç boksöre Sorma fırsatım oldu neden bu kibirli vahşetin içindesiniz? cevap olarak maçtan sonra kucaklaştıklarını, tokalaştıklarını, birbirlerine düşmanlıkları kalmadığını ifade ederek savundu boks olayını. Maçtan sonra kucaklaşmak maç boyunca karşındaki insanın kafasına yumruk atmayı sevimli göstermez. Buna göz yummak bile ağır bir gönül incinmesi yaratmalıdır izleyenlerde.

Spor adı altında yürütülmekte olan bu faaliyetlerden hem devlet hem halk desteği kesilmelidir. Gençlerimiz zihin ve bedenlerini geliştirecek daha güzel sporlar yapmalıdır. Satranç, atletizm, yüksek atlama, yüzme, engelli koşu, barfiks, ve düzinelercesi…

ENDODONTİ İMPLANTA KARŞI

Problemli dişin tedavisinde implanttan önce endodonti düşünülmelidir

Günümüzde implantın yükselen trendi kanal tedavisi ile kurtulabilecek dişlerin çekilmesine sebep olmaya başladı. Kronik apikal lezyonlu dişlerin artık tedavi edilmeye gerek bile duymadan çekildiğine tanık olmaya başladık. Haydi kronik lezyonlu dişleri (zor tedavi edildikleri sebebi ile) bir kenara bırakalım, pulpit şikayeti olan dişler bile çekilebiliyor onun yerine implant yapılıyor.

Endodontiyi seven, uygulayan ve kötü durumda olsa bile Allah’ın verdiği organı korumaya kararlı olan diş hekimleri ise kendi kontrolleri dışında gelişen implant furyasını seyretmek durumunda kalıyor. Zorlu bir emek vermeye hazır olmalarına rağmen diş problemi olan bireyler TV yayınları, veb siteleri, sosyal medya ve daha bir çok yol ile implanta doğru kanalize ve ikna ediliyor, en azından implant özendiriliyor.

Bu implantların önemli bir kısmı döviz ile yurdumuza giriyor. Artan implant sayısı ülke çapında ele alındığı zaman epey bir yekün tutuyor olsa gerekir. Hem hastanın hem de devletin ekonomisine olumsuz etkileri oluyor.

Fakültelerimizin hepsinde implantoloji eğitimi verilmediği halde salı günü mezun olan genç diş hekimleri perşembe günü implant çakıyor ! 48 saatte implantoloji bilimi matriks filmindeki kung-fu paket softveyr gibi bireye yüklenmediğine göre, bu implantları muayenehaneye çantasıyla gelen lise mezunu implantologlar yapıyor olmalı.

İmplant çakmak fiili sükse oluşturmak amacı ile sık kullanılmaya başlandı. Aslında herhangi bir şey çakılmıyor, implant vidalanıyor veya implant yapılıyor veya implant uygulanıyor. Ama çakmak terimi havalı durduğu için tercih ediliyor. Dahasını da söyleyeyim: bu yapılanlar implant değil. Semi-implant.
Bir yabancı cisim tamamen organizmaya gömülü olursa buna implant denir. Örneğin uyluk kemiğine ortopedistler tarafından gömülen platin metali bir implanttır. Ama çeneye vidalanan ve bir ucu vücudun içinde diğer ucu vücudun dışında duran metaller semi-implant adını alır.

Endodonti seven diş hekimlerinin giderek artan implant trafiğini gördükçe tedirgin olduklarını düşünüyorum. Çünkü ben de bir endodonti seven diş hekimiyim.

Kurtulabilecek dişler konusunda elimizden geldiğince halkı implanttan vaz geçirip endodontik tedaviye ikna etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda meslektaşlarımın gayretlerini bekliyor, onları implant değil endodontiye özendiriyor, cesaretlendiriyorum.

ULTRAVİYOLE-DEZENFEKSİYON

Ultraviyole ışık

400 nm ve daha kısa boylu ışık, ultraviyole olarak bilinir. Canlılar için zararlıdır. Bu özelliğinden faydalanılarak mkrop öldürme amacı ile kullanılması teklif edilmiştir.

Her işte olduğu gibi konuda da abartılar vardır. Ultraviyole ışık her mikrobu öldürmez. Size detaylı bir sayfa hazırladım. Tıklayın:

Tıklayınız Ultraviyole ile ozon elde edilmesi ve dezenfeksiyon

Ultraviyole ile ozon elde edilmesi görülmektedir.