PROTEZE ALÇI YAPIŞTIYSA

Muflada lakın yetersizliği sebebi ile protezin akril gövdesi içerisine alçı gömülebilir. Bu durumda alçının uzklaştırılması eziyet haline gelecektri. Protez yapanlar bunun ne zor olduğunu bilirler.

Şimdi size akril içerisinden alçının naısl temizlenebileceğini anlatmak istiyorum.
Tıklayınız:
Tıklayın

1 FİLM İLE 2 RÖNTGEN

1 röntgenle 2 film

Bir diş röntgeni üzerine iki farklı dişin röntgenini çekmek hem materyal saklamayı hem de film tasarrufu saplayacaktır.

Tavla zarı büyüklüğünde bir bölgeyi görmek için koca filmi kullanıyoruz. Halbuki bir filmin yarısı ile bun halledebiliriz. Diğer yarısını ise yine ihtiyaç duyulan bir başka bölgenin radyolojik görüntülemesinde kullanmak mümkündür.


Bir tane diş filmi ile iki tane röntgen nasıl çekilir size göstermek istiyorum. Tıklayınız:

Tıklayın

ANTİBİYOTİK -VİTAMİN

İlaçlar

Antibiyotik İshali Nedir? Tedavisi İçin Neden Vitamin Kullanılmaz?

Hastayı memnun etmek veya bir şey yapıyormuş görünmek, veya alışkanlık veya yanlış bilgilenmiş olmak sebebi ile her antibiyotik reçetesine vitamin yazılması doğru değildir. Ülke ekonomisine zarar vermektedir.

Sadece trimetoprim sülfametaksazol grubu antibiyotikler (mesela Bactrim, Septrin, Kemoprim vs..) cinsinden antibiyotikle,  bir haftadan uzun süre kullanıldığında,  nadiren Vit B eksiği ortaya çıkabilir.  Bunun dışında antibiyotikler ile birlikte hastayı memnun etmek için vitamin yazmak doğru değildir. Ne ishali engeller, ne de organizmayı güçlendirir.  İsraftır, sağlığa faydası yoktur.

Geniş spektrumlu antibiyotik kullanan bireylerde görülen ishalin birçok sebebi vardır. Bunlardan en sık rastlananları şunlardır: C. difficile sebepli pseudomembranöz enterekolit yegane ishal sebebi değildir. enterik mikozlar, enzimatik ishaller vardır. Bunların hiç birisi vitamimn ile engellenemez.

Şimdi size bu işin detaylarını anlatayım. Tıklayın:
Tıklayın

KANITA (BELİRTİYE) DAYALI

Belirtiye dayalı

Belirtiye Dayalı Diş Hekimliği Ne Demektir?
Evidence Based Dentistry. (kanıta / belirtiye dayalı diş hekimliği) terimi dilimize yanlış çevrilmiştir. Üstelik “belirtiye dayalı olmak” konsepti ilk defa Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadoluda uygulamaya çalıştığı bir eğitim sistemidir. Kendi öz sistemimiz olan bu eğitim modeli sanki yeni bir şeymiş gibi ithal edilmeye çalışıldı. Üstelik ithal ederken bile yanlış çeviri yapılarak kanıta dayalı denildi. Doğrusu “belirtiye” dayalı olacaktı.

Çeviri yanlış olunca içini doldurmak zor ve anlamsız olmuş, zorlama ile gri renkli tanımlar yapılmıştır.

Gelin size bunun hikayesini anlatayım. Tıklayın:
Tıklayın

DİŞ BEYAZLATMA JELİ HAZIRLAMAK

Peroksit jel

Carbamide peroxide, (urea peroxide) dokuya temas edince kanser yapıcı hydrogen peroxid’e dönüşür ve sonuçta oksijen açığa çıkarır. İster kendiliğinden oksijen çıkmasını bekleyelim isterse mavi ışık uygulayarak oksijen çıkışını hızlandıralım sonuç hep aynıdır. Çok az ve zayıf ve geçici olarak diş beyazlaması meydana gelir. Bir süre sonra dişler genellikle eski rengine geri dönebilmektedir. Bu bir sürpriz değildir. Bu sebeple ben kliniğimde diş beyazlatması yapmıyorum. Ancak bu sebeple yurt dışına avuç dolusu döviz ödenmesini de doğru bulmuyorum. Madem bu şekilde diş beyazlatması yapılmaktadır hiç değilse paramız ülkemizde kalsın daha ucuza mal edelim diyerek meslektaşlarıma bu ürünün yapılmasını anlatmak istiyorum.

İşte meslektaşlarım için peroksit hazırlama detayları :
Tıklayınızz

Bu maddeler sağlığa zararlıdır. Halk bunu üretmeye ve kendi başına kullanmaya kalkmamalıdır. Bu sayfa meslektaşlarıma fikir verme amacına yöneliktir. Tedavi konsültasyon anlamı içermez. Dişinizi beyazlatmak için kendi diş hekiminize gidiniz.

NONSTEROID ANTIINFLAMATUAR AĞRI KESİCİLERİN YAN ETKİLERİ

NSAID

■ Kalp hastalıklarını ve kalp krizini kolaylaştırmaktadır (Stollberger C , 2005)
■ Damar çeperinde trombus ve daha sonra aterom plakları oluşturarak kalp ve beyin damarlarını daraltmasına sebep olabilmektedir. (Mahajan A, 2005)
■ Mide ve barsakta ülserler, kanamalar, mide delinmelerine yol açması mümkündür.
■Tansiyonu yükseltebilmektedir.
■ Yara iyileşmesini geciktirmektedir. (Cengiz, Mısırlıgil, Aydın Mikrobiyoloji. Güneş yayınevi 2004 Ankara)
■ Böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. (Huerta C, 2005)
■ Lökotrien fazlasına sebep olarak nefes almayı zorlaştırmakta astım hastalarında solunum yetmezliği krizine sebep olmaktadır.
■ Yılda 10-20 bin kişi NSAID ilaçlar nedeniyle ölmektedir. (FDA’ın yayınladığı 1999 istatistiğidir)

Aşağıdaki resmi tıklarsanız size daha fazla detay anlatacağım:

Nonsteroid antiinflamatuar ilaçların istenmeyen etkileri

ELEKTRONİK STETOSKOP YAPALIM

elektronik stetoskop

Küçük ve çok ucuz bir elektronik devre, bir minik hoparlör, ve adaptör, biraz lastik boru ile çok başarılı bir stetoskop yapabilirsiniz. Siz

Resimdeki elektronik stetoskop sesleri yükselterek güçlendirir ve kulaklığa verir.
Böylece çok hassas ve güçlü bir dinleme yapmak mümkün olabilir.
Elektronik stetoskoplar 600-1700 lira arasında satılmaktadır. Burada yapımı anlatılan elektronik stetoskobun toplam maliyeti 50 liradan azdır.

Bu cihaz ile kalp seslerini, tansiyon seslerini, eklem seslerini, göğüsteki tril ve ral’leri, alt çene eklem gürültülerini dinleyebiliriz.

Bütün elektronik detayları bulacaksınız resmi tıklayınız:

ELEKTRONİK STETOSKOP SAYFASI