SPOR DEĞİL VAHŞET

Avcılık ve dövüş sporları (kungfu, aikido, boks, güreş, karate vs) bir spor değildir. Göz yumulan vahşet, ilkellik, cehalet ve cinayettir.

Spor adı altında ringe çıkan insanların birbirlerine vurmasını yeterince dostça bulamıyorum. Bir insanın diğerine vurabilmesi için nefret yüklenmesi lazım daha sonra hırs yapması lazım, karşısındakini rakip olarak görmesi lazım (ki zaten birbirlerine bu kelimeyi kullanırlar), ona karşı üstünlük iddia etmesi lazım, daha sonra onu ezmeyi, küçültmeyi istemesi lazım. Yani altında kibir yatan bir nefreti duyması lazım. Aksi halde bir insan diğer insana el kaldıramaz. Bir canlı zevk ve spor için diğer canlıyı öldüremez.

Bir kaç boksöre Sorma fırsatım oldu neden bu kibirli vahşetin içindesiniz? cevap olarak maçtan sonra kucaklaştıklarını, tokalaştıklarını, birbirlerine düşmanlıkları kalmadığını ifade ederek savundu boks olayını. Maçtan sonra kucaklaşmak maç boyunca karşındaki insanın kafasına yumruk atmayı sevimli göstermez. Buna göz yummak bile ağır bir gönül incinmesi yaratmalıdır izleyenlerde.

Spor adı altında yürütülmekte olan bu faaliyetlerden hem devlet hem halk desteği kesilmelidir. Gençlerimiz zihin ve bedenlerini geliştirecek daha güzel sporlar yapmalıdır. Satranç, atletizm, yüksek atlama, yüzme, engelli koşu, barfiks, ve düzinelercesi…

Bir cevap yazın