1 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

İMPLANTLARDA MİLLİ KİMLİK

Dikkat ettiniz mi, implantlarda boy, çap, tutuculuk, sinterleme özellikleri, fiyat, hidroksi apatit kalınlığı, yiv derinliği, başarı istatistiği gibi belirteçler kullanılmıyor.

İLK VE TEK SORULAN “BU İMPLANT NERE MALI?”

Eğer bize borç veren IMF üyesi bir ülkeyse bu implant iyidir diyoruz. Hele Amerika’ya kafa tutabilen zengin bir ülkeyse implant çok iyi oluyor. Veya firma pahalı eşantiyon hediye ettiyse onu kullanıyoruz. Eğer implant üreten ülkenin metal, çelik, ve otomotiv sektörü gelişmişse implant kayda değer oluyor. Müslüman düşmanlığı yapan bir ülkeyse gıcık alıyor, sevdiğimiz saç kurutma makinesini üreten ülkeyse o implanta sempati duyuyoruz.

Hepsini bir kenara bırakalım iyi implant nasıl anlaşılır veya iyi implant nedir veya bir implantta iyi olmak nasıl olur bunu pek merak etmiyoruz, incelemiyoruz, sormuyoruz bile.

İmplant markası görünce “Hangi millet üretmiş” ve “kimler önermiş”? diye soruyoruz. Bunlar avuç dolusu para ödemek için bize yetiyor.

Satın aldığımız nesne pahalı olunca veya hayran olduğumuz bir şahıs bir markayı önerdiği için onun iyi olduğunu düşünüyoruz. Bu tutumumuz satıcıyı coşturup fahiş kar ile satmaya cesaretlendiriyor. Çünkü ucuz olursa satın almıyoruz.

Türk malı ise aşağılık duygusu ile bu implant ucuz ve kötüdür etiketi yapıştırıyoruz. Bize öyle öğretilegeldi. Türkler beceriksizdir, Türkler başaramaz, Avrupa iyidir. Amerika daha iyidir dediler hep.

Piyasamızdaki bütün implantların özellikleri ve başarı oranları birbirinin neredeyse aynisi gibidir. Nücleoss, İimplance , Mode, Evoss, DTI, Bilimplant, Detech, Bioinfinity başta olmak üzere çok değerli yerli implantlarımız üretilmekte ve bazıları yurt dışına ihraç edilmektedir. Türk üreticiler dünya üzerinde kendilerini kanıtlamış, bir tek bize kendilerini kanıtlayamamış olacak ki biz hala paramızı yurt dışına savurmak konusunda ısrar ediyoruz.

Yerli ürünlere daha fazla ilgi gösterelim. Milli değerlerimize sahip çıkalım. Diğerlerinden farkı olmayan yerli implantları kullanalım.

Etiketler :
Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
DOKTORA ŞİDDET
Artan doktora şiddet olaylarının arkasındaki psikoloji nedir? Son 10 yıla kadar biz doktora şiddet değil saygı gösterirdik. Doktor saygın ve özel bir yer tutardı. Şimdilerde reçeteyi beğenmeyen hasta doktorun kafasına sandalye geçiriyor. Ne oldu? neden böyle oldu? Doktora ş...
ENDODONTİ NEREYE GİDİYOR
YURT DIŞINI BİLMİYORUM AMA ÜLKEMİZDE ENDODONTİ , YANILMIYORSAM, KANAL ALETLERİNE İNDİRGENDİ. BEN DIŞARDAN BAKINCA BÖYLE TESPİT EDİYORUM. Verilen kurslar, dersler, eserler, videolar, makaleler, sorular-cevaplar, eğitimin ağırlık merkezi kök kanalında hangi alet kullanılmalıd...
DEZENFEKTAN SEÇMEK
Falanca disinfektan filanca virüse etkilidir Bunlar firmaların ticari yaklaşımlarıdır. Hangi konsantrasyondaki disinfektan? Hangi virüsün hangi konsantrasyonunu kaç dakikada etkiliyor? mikroorganizmaların hangi varyantını? yüzde kaçını etkiliyor? Öldürüyor mu yoksa üremesi...
Yorumlar