4 hafta önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Arabamı yanlış park ettim

Yıl bilmem kaç.
47 numaralı dişimde eski bir dolgum spontan pulsatif gece ağrılarına başladı. Füsyonlu tek kök. Geniş ve 8 kesitli tek kanalı var. Kolay bir kanal tedavisi yapılacak. Hangi arkadaşıma gitsem sağ olsun beni kırmaz. Tedavi eder. Komşum MD’ya gittim. İnceledi, dinledi. Ben çok iyi kanal tedavisi yaparım dedi. Bana aletlerini göstermeye başladı. M bey ben diş hekimiyim, şurda sizin komşunuzum. Bunlardan bende de var. Bu aletleri tanıyır, biliyor hep kullanıyoruz zaten? dedim. Olsun ben bunu Amerika’dan getirttim dedi. Şu anda anımsamadığım ilgisiz bir alet gösterdi bana ve cihazları anlatmaya devam etti. Amerikan standartlarıyla çalışıyorum dedi. Arabayı yanlış park ettiğim için müsaade istedim. Koltuktan kalktım. Halbuki kendi muayenehanemden O’nun muayenehanesine yürüyerek gelmiştim.

Uzmanlığı olan bir başka meslektaşım kanal tedavisinde dönerli alet kullandığını ve kanalın en temizlenmiş olduğunu düşündüğümüz zaman bile rotary alet kullanıldığında kanalın içinde “böyle et parçaları çıkıyor” dedi. (Baş ve işaret patmaklarını birleştirerek ince bir objeyi tutarmış gibi yaptı)
Pulpaya et parçası deyince arabamı yanlış park ettiğimi hatırladığımı söyleyip kalktım koltuktan.

Bir başkası kanal tedavisi yapacağım sen hiç korkma ağrımayacak güzelce doldurup dycle ile kapatırız 2 gün bekleriz dedi. Kanal tedavili dişe dycle koulmaz ki ??! Arabamı yanlış park ettim bana 5 dakika müsaade et, aklım arabada kalmasın diyerek kalktım koltuktanç.

Sonra diğer bir arkadaşıma gittim. Severek yaparım dedi. Kaviteyi açmaya başladı ama airotorun suyu yoktu?? Abicim şunun suyunu aç istersen yakmayalım dedim. Yok yok böyle kalsın daha iyi, ağzın şimdi bir sürü su ile dolacak, gerek yok dedi. Arabamı yanlış park ettiğim bahanesi ile ordan kalktım. Bir daha gitmedim.

Sonra bir başka arkadaşımı aradım. Severek yapacağını söyledi. Ancak vakti olmadığını söyledi. Diğeri de öyle. Sonra sevgili meslektaşım çekti o dişimi. Şimdiki aklım olsa çektirmezdim. Ne düşünerek çekime razı olduğumu hatırlamıyorum. Heralde kuron kırılmış olabilir.

Sonraki yıllarda 3 değerli meslektaşımı keşfettim ve başka dişlerime dolgular yaptılar sağ olsunlar. Burdan onlara el sallıyorum. Daha fazla sayıda sayısız değerli meslektaşımın Adana’da bulunduğunu biliyorum.

Benzer olaylar yaşayarak mecbur kaldığım için yakın yıllarda 35 numaralı dişime lokorejyonal anestezi yaparak DO amalgam dolgu koymuştum.

Son günlerde ise 36 MOD amalgam dolgumu değiştirdim.

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
ÖMRÜNÜZÜN SONUNA KADAR APEKS BULUCU VE ENDOMOTORUN PİL DERDİNDEN KURTULMAK İSTER MİSİNİZ
https://youtu.be/Azbz9v4jnOw Apeks bulucu ve endomotorlarınızı telefon şarj cihazı veya adaptör kullanabilirsiniz. Apeks bulucu ve endomotor pilleri doldurulabilirdir, fakat aylar içerisinde doldur-boşalt yapıldığı için, eskimekte ve pilin yenilenmesi gerekmektedir. Piller eskidiğ...
BİLGİSAYARLA KLİNİK OTOMASYONU
Klavyenizde sizin belirleyeceğiniz 8 tane tuş klinikte sizin belirleyeceğiniz 8 tane elektrikli cihazı çalıştırmaya başlayabilir veya durdurabilir. Yetmedi mi?Peki sizin belirleyeceğiniz saatte çalışmaya başlayabilir ve sizin belirleyeceğiniz saatte durur desem şimdi size yetti m...
BEYİN GÖÇÜ PROPAGANDASI YAPMAK
Ekonomisi geliştiği için midir nedir, batılı ülkeler gelişmekte olan ülkelerdeki kalifiye elemanları, yetişmiş beyinleri, okumuş insanları, gelecek vaad eden meslek grubundan insanları kendi ülkesine çeker ve kullanır. Buna beyin göçü diyoruz. Zayıf ülkenin koşulları zayıfl...
Yorumlar

Malesef yazı yorumlara kapatılmıştır.