Hipoklorit nasıl hazırlanır

Kanal tedavisi yaparken kullanılan sodyum hipoklorit solüsyonunun hazırlanması

Kanaltedavisi yaparken biz dişhekimleri mutlaka sodyum hioklorit solüsyonu kullanırız. Hipo kullanılmadan yapılan kanal tedavileri eksiktir.

Hipoklorit genellikle %0.1 ile %5.5 arası konsantrasyonlarda kullanılmaktadır. Bu aralıktaki her konsantrasyon yeterince amacına hizmet eder. 1 çay bardağı dolusu (100 ml) çaydanlığın altından alınmış ılık suya 10 ml kadar hipo koymak yeterli olur.

Hipo bakkaldan alınır. Çamaşır suyu veya beyazlatıcı adı ile satılır. Şiddetli tahriş edici ve kuvvetli baziktir. Elimize yüzümüze gözümüze yaklaştırmak sakıncalıdır. Ancak sulandırıldığında dişlerin kanal tedavisinde gaz geçilmezdir. Hem çamur tabakasını yerinden kaldırır hem mikrop öldürür hem de protein kalıntılarını bağlayarak yapılacak kanal dolgusunun başarısını artırır.

Sodyum hipoklorit solüsyonu
1- Çlkalamaya
2- Işığa
3- Yüksek sıcaklığa duyarlıdır. Bunlarla bozulabilir, etkisini kaybedebilir. Bu sebple karanlıkta soğukta çalkalamadan saklanmalıdır. (Aynen oksijenli su gibi)

Diş hekimi bu aşamada diş deposunda satılan ticari hipoları kullanmak yerine daima taze hazırlamalıdır. Maalesef diş depolarında hazır hipo satılmaktadır. Bunlar beklediği için yapısındaki klor miktarında azalma olmuş olması çok mümkündür. Aslında rafta beklemeye dirençsiz olan böyle bir maddenin diş deposunun raflarında satılıyor olmasını tuhaf buluyorum. Belli ki bekledikçe bozulmakta ve etkisizleşmektedir. Üstelik diş depolarında yarım litreden daha az miktarda sulandırılmış hazır sodyum hipoklorit 15 Euro+KDV fiyatla satılmaktadır. Bakkalda ise 2.5 litresi 3-5 liradır. Üstelik sulandırılmamıştır. Üstelik daha tazedir.

Bazı hipo solüsyonları daha konsantredir. Onların konsantrasyon ayarlarını kendini zyapınız. Bazı hipo solüsyonları ise kokusuzdur. Bu amaçla yapısına katılan koku gidericilerin kanal tedavimizi olumsuz etkilemediği bilinmektedir. Kokusuz hipo da kullanabilirsiniz.

Hipo solüsyonu daima kanal tedavisi başında taze hazırlanmalıdır ve ılık suya hazırlanmalıdır. Fakat eğer suyu fazla sıcak kullanırsanız içindeki hipo kaçar. Yine etkisini kaybeder. En uygun sıcaklık yanağınızı yakmayacak olandır.

Bir cevap yazın