3 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

KEBAP-ŞALGAM-RAKI-FESTİVAL

KEBAP FESTİVALİ Mİ? RAKI FESTİVALİ Mİ?
Rakı festivaline tepki gelince ismini kebap festivali yaptılar ama bu bir alkol gecesiydi.

Kebap-Şalgam festivali adı verilen sözüm ona kutlamalar bundan 2 yıl kadar önce “Rakı festivali” olarak başladı. O gün, akşam olduğunda yemek sektöründeki esnaflar kapı önüne tezgahlar atıp kebap pişirmeye ve rakı servisi yapmaya başladı. Sabahlara kadar içtiler kebap yediler. Mevsim gereği soğuk olmasına rağmen sokaklara kadar taşan kebap masaları ve içki sofralarını hatırlıyorum.

O kadar çok içki içildiği zaman neler olacağı bellidir. İnsanların alkole bağlı olarak beyin faaliyetleri yavaşlayınca sokaklara dökülüp nara atmaya başladı, kavgalar çıktı, tatsızlıklar, alkollü araç kullanmaya şehir için bağlı trafik kazaları, hakaretler, küfürler, amacını aşan bağırtılar, çirkin ilişkiler, sapık ve sapkın taşkınlıklar… Kavgaların bir kısmını hemen orada ayırdılar, bir kısmı karakolda barıştı, pek azı adliyelik oldu. Kayıtlara geçmediği için mağduriyetler yok sayıldı.

İşin psikolojik bir boyutu vardı. İnsanlar nasıl olsa festival diyerek veya yılda bir gün diyerek, daha çok rakı içti. Portakal festivali yaparsanız portakal satışı artar. Aynen bunun gibi rakı festivalinde insanlar rakı içtiler. Alkolü terk edenler bile o gece alkole yeniden başlamak üzere alkol perhizlerini bozup sarhoş oluncaya veya kusuncaya kadar rakı içtiler. Kimbilir belkide alkolü bırakan ve tedavi olan alkolikler bile yeniden alkolik olmaya bahane bulmuş olabilirler. Yaşları genç olanlara bile alkol teklif edildi, alkole özendirildi, cesaretlendirildi, zararlı olmasına rağmen.

Alkol alan insanda kısa vadede beyin ve irade yavaşlar, muhakeme kısmen ve hatta tamamen ortadan kalkar. Uzun vadede beyin hücreleri ölür. Karaciğer hücreleri ölür. Metabolizma bozulur. İnsan, infeksiyonlara ve sayısız hastalığa açık hale gelir. Görme, işitme, algılama, yorumlama yeteneğini kaybeder. Alkol, insanı her türlü fenalığa, sapıklığa ve sapkınlığa hazırlar. Alkol insanı her türlü suça hazır hale getirir. Şişeler kasalar dolusu rakı içen bir şehir düşünün. İşte durumumuz böyleydi.

Geçtiğimiz sene, ülke, bölge yönetimi ve aklı başında insanlardan tepki göstermiş olmalı ki, festivalin ismini değiştirdiler. KEBAP ve ŞALGAM festivali yaptılar. Rakı kelimesini gizlediler. Aslında isim değişikliği rakı festivali olma özelliğini gizleyemedi. Yine alkol alan halk sokaklara taşacak kadar geniş alanlara rakı sofrası kurdular. festival yine rakı festivaliydi ama ismini kebap festivali olarak değiştirmişlerdi.

Bu sene buna izin vermeyen Adana Valisine teşekkür ederim

 

 

 

 

Etiketler : , , ,
Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
TURKEY-TÜRKİYE
TÜRKİYE'NİN TÜRKÇELEŞTİRİLMESİ Hindi anlamına gelen Turkey kelimesinden kurtulmamızın zamanı gelmişti. Yurt dışında yolladığım makalelerime utana çekine Turkey yazarken neden ülkem bu kadar talihsiz bir isme sahip , neden hayvan ismi ile anılıyorum diye üzüldüğüm sı...
BİLGİSAYARLA KLİNİK OTOMASYONU
Klavyenizde sizin belirleyeceğiniz 8 tane tuş klinikte sizin belirleyeceğiniz 8 tane elektrikli cihazı çalıştırmaya başlayabilir veya durdurabilir. Yetmedi mi?Peki sizin belirleyeceğiniz saatte çalışmaya başlayabilir ve sizin belirleyeceğiniz saatte durur desem şimdi size yetti m...
BEYİN GÖÇÜ PROPAGANDASI YAPMAK
Ekonomisi geliştiği için midir nedir, batılı ülkeler gelişmekte olan ülkelerdeki kalifiye elemanları, yetişmiş beyinleri, okumuş insanları, gelecek vaad eden meslek grubundan insanları kendi ülkesine çeker ve kullanır. Buna beyin göçü diyoruz. Zayıf ülkenin koşulları zayıfl...
Yorumlar