6 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

DİŞ MACUNU KUTULARINA RESİMLİ PROSPEKTÜS KONULMALIDIR

Halkımızın nasıl diş fırçalayacağını öğrenecek hiçbir kaynağı yoktur. Eğer diş macunu kutularının içerisine diş fırçalamasını öğreten küçük bir resimli prospektüs konulsaydı, halkımızın ağız sağlığı daha iyi durumda olacaktı. Klozet kapağı bile prospektüs ile satılırken diş macunları prospektüssüz satılmaktadır. 

Bu gün diş macununun özellikleri yeterince duyurulmamaktadır. Çoğu birbirinin aynısı olan sayısız macun satılmaktadır.

  • Bazı diş macunlarının içerisinde kum tanesi gibi aşındırıcılar vardır. (Diş macununu çiğnediğinizde çıtırdama sesi duyulur). Böyle diş macunları, minesi ince olan dişlere zarar verir, kamaşmalar ortaya çıkmasına sebep olur. Hassas dişleri olan bir insanın böyle macunları kullanması durumunda aşınmalar kaçınılmazdır. Aşınmaların tedavisi pahalıdır ve her yıl diş tedavisi için çok büyük paralar harcanmaktadır. İnsanların dişini beyazlatsın diye satın aldığı diş macunu, kamaşmaya sebep olabilmektedir, fakat kutunun üzerinde hiçbir uyarı yoktur.  Üstelik bu diş macununun üzerinde “hassas dişler için” olduğu yazmaktadır. Prospektüs hazırlanmalı ve içerisine uyarı yazılmalıdır.
  • Bazı diş macunlarının içerisinde ağır metaller (stronsiyum) veya potasyum nitrat vardır. Her diş macunu eser miktarda bile olsa yutulmaktadır, fakat kutu üzerinde hiçbir uyarı yoktur. Bu özellik prospektüse yazılmalıdır, insanlar uyarılmalıdır.
  • Çinko sitrat içeren diş macunları ağız kokusunu engellediği halde prospektüsünde bu güzel özelliği yazılmamıştır. Ağız kokusunu engelleyen macunlar sanki halktan gizlenmiş gibidir. Bu özellikler kullanıcılara prospektüs içerisinde duyurulmalıdır.

Aşağıdaki mektup sayın başbakanımıza yazılmış ve makamına posta ile gönderilmiştir:

Sn Ahmet Davutoğlu
Başbakan, Ankara

Konu: Diş macunu kutularına prospektüs konulması teklifim hk.

              Diş tedavisi amacı ile çok büyük rakamlar harcanmaktadır. Halkımızın nasıl diş fırçalayacağını öğrenecek hiçbir kaynağı yoktur. Eğer diş macunu kutularının içerisine diş fırçalamasını öğreten küçük bir resimli prospektüs konulsaydı, her sene çok miktarda ödenek ayırmak gerekmeyecekti. Ayrıca halkımızın ağız sağlığı daha iyi durumda olacaktı.

              Ülkemizde diş macunu üreten üç firmaya (Colgate, Unilever ve P&G) mektuplar yazarak ve telefon açarak kutu içerisine prospektüs koymalarını rica ettim. Başaramadım. Klozet kapağı bile prospektüs ile satılırken diş macunları prospektüssüz satılmaktadır.

              Sağlık Bakanlığının üretici firmalara diş macunları içerisine resimli prospektüs koymaları yolunda telkinde bulunmasını arz etmek üzere 2012 yılından beri her dönemin sağlık bakanına mektuplar yazarak konuya dikkatlerini çekmeye çalıştım ama başaramadım.

              Son çare olarak, bu konuyu, siz sayın başbakanımızın dikkatine sunuyorum. Diş macunlarının kutuları içerisine diş fırçalanmmasını öğreten resimli bir prospektüs konulmalıdır. Okullarımızda diş fırçalama eğitimi verilmelidir. Üzerime düşen bir görev olursa, verilecek herhangi görevlendirmeyi severek kabul ederim.
              Allah’a emanet olun.
              4.1.2016

 
Dr. Diş Hekimi Murat Aydın
Adres, telefon 
http://www.murataydin.org

Yukarıdaki mektuba cevap olarak bimer isimli bir kurumdan  telefon açıldı. İsteğimin imkanlı olmadığı söylendi. Bunun üzerine aşağıdaki mektubu sayın cumhurbaşkanına yazdım

Sn Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı, Ankara

 Konu: Diş macunu kutularına prospektüs konulması hk.

Diş tedavisi amacı ile her yıl çok büyük rakamlar harcanmaktadır. Halkımızın nasıl diş fırçalayacağını öğrenecek hiçbir kaynağı yoktur. Eğer diş macunu kutularının içerisine diş fırçalamasını öğreten küçük bir resimli prospektüs konulsaydı, her sene çok miktarda  ödenek ayırmak gerekmeyecekti. Ayrıca halkımızın ağız sağlığı daha iyi durumda olacaktı.

 2012 yılından beri, sağlık bakanlarına, ve diş macunu üreten üç firmaya (Colgate, Unilever ve P&G) mektuplar yazarak ve telefon açarak kutu içerisine prospektüs koymalarını rica ettim. Başaramadım. Klozet kapağı bile prospektüs ile satılırken diş macunları prospektüssüz satılmaktadır.

Geçtiğimiz ay çaresiz kalıp başbakan Sn Davutoğlu’na yazdım. Mektubumu bimer cevapladı. İmkan bulunmadığını ifade etti. Ben imkansız olmadığını düşünüyorum.

 Son çare olarak, bu konuyu, siz sayın cumhurbaşkanımızın dikkatine sunuyorum. Vereceğiniz basit bir talimat ile ülkemiz yüzbinlerce dolar tasarruf etmiş olacaktır. Diş macunlarının kutuları içerisine diş fırçalamasını öğreten resimli bir prospektüs konulmalıdır. Okullarımızda diş fırçalama eğitimi verilmelidir. Üzerime düşen bir görev olursa, verilecek herhangi görevlendirmeyi severek kabul ederim.

Allah’a emanet olun.

            29.1.2016
 Dr. Diş Hekimi Murat Aydın
Adres, telefon 
http://www.aydinmur.com

 

Yukarıdaki mektuba cevap olarak 29.2.2016 tarihinde Sn İlker Astarcı (halkla ilişkiler başkanı) “54674231-622.02-4432 sayılı başvurunuz ilgili birimlere aktarılmıştır” şeklinde yazılı cevap verdi.

 

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
DOKTORA ŞİDDET
Artan doktora şiddet olaylarının arkasındaki psikoloji nedir? Son 10 yıla kadar biz doktora şiddet değil saygı gösterirdik. Doktor saygın ve özel bir yer tutardı. Şimdilerde reçeteyi beğenmeyen hasta doktorun kafasına sandalye geçiriyor. Ne oldu? neden böyle oldu? Doktora ş...
DİYAFRAM NEFESİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR
Bir çift akciğerimiz ve bir tane trakeamız vardır. Hava bir delikten girer akciğere ulaşır, işi bitince aynı delikten çıkar. Bazı sahte bilimciler diyafram nefesi başlığında tarifi yapılamayacak kadar belirsiz bir yöntem tanımlar. Kafa karıştırıp ortalığı bulandırır, gö...
ENDODONTİ NEREYE GİDİYOR
YURT DIŞINI BİLMİYORUM AMA ÜLKEMİZDE ENDODONTİ , YANILMIYORSAM, KANAL ALETLERİNE İNDİRGENDİ. BEN DIŞARDAN BAKINCA BÖYLE TESPİT EDİYORUM. Verilen kurslar, dersler, eserler, videolar, makaleler, sorular-cevaplar, eğitimin ağırlık merkezi kök kanalında hangi alet kullanılmalıd...
Yorumlar