3 hafta önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

BİLGİSAYARLA KLİNİK OTOMASYONU

Klavyenizde sizin belirleyeceğiniz 8 tane tuş klinikte sizin belirleyeceğiniz 8 tane elektrikli cihazı çalıştırmaya başlayabilir veya durdurabilir.

Yetmedi mi?
Peki sizin belirleyeceğiniz saatte çalışmaya başlayabilir ve sizin belirleyeceğiniz saatte durur desem şimdi size yetti mi?

Yine yetmedi mi?
klinikte hava kararınca lambaları yaksa ? veya hava ısınınca klimayı çalıştırsa? Veya hasta eğilince kreşuarı açsa, doğrulunca durdursa ?
Şimdi bu size yetti mi?

Yine yetmedi mi?
Peki devam edelim

Sizin belirleyeceğiniz bir cihaz aralıklarla çalışsa ve dursa nasıl olur? Mesela klinik ses düzeni, hava filitresi, güvenlik kameralaraı veya aklınıza gelen bir cihazınız 3 dakika çalışıp 10 dakika dursa? veya 128 dakika çalışık 12.5 dakika dursa ? veya sizin belirleyeceğiniz aralıklarla çalışsa? Şimdi bu size yeterli oldu mu?

Yine mi yeterli değil?
Peki o halde sizin belirleyeceğiniz takvimde bunları yapsa o zaman yeterli olur mu? mesela 8 Ocak tarihinden 23 Mart tarihine kadar yapsa nasıl olur?


Nasıl yapacağınızı anlatacağım.
her bilgisayarda bir paralel port vardır. Yoksa bile takılabilir.
Ben bir bilgisayarın paralel portuna 8 tane led bağlayarak size örnek bir video hazırladım. Siz oradaki yeşil lambalardan her birisini bri cihaz olarak düşünün. Bu yeşil lamba yanında elektrikli cihazçalıştı olarak düşünebilirsiniz.

Bu ledlerin yerine basit bir transistör ve 12 voltluk bir röle bağlayarak arzu ederseniz klinikte yukarda anlattığım şekilde kullanırsınız veya arzu ederseniz CNC tezgahında kullanırsınız, arzu edeseniz CAD-CAM tezgahında kullanırsınız. Ne için kullanacağınız sizin hayal gücünüze indekslidir. İsterseniz tuvaletin sifonuna isterseniz balık beslerken akvaryumda kullanırsınız. isterseniz bahçe sulama otomasyonu isterseniz seraların havalandırmasında kullanırsınız

Paralel port kumandası için minicik bir yazılım kullanacaksınız.
Size örnek bir program vereyim:
Bu sayfada paralel port kumanda isimli programı indirin kullanın.

https://www.drmurataydin.com/marifet.html#apps

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
ÖMRÜNÜZÜN SONUNA KADAR APEKS BULUCU VE ENDOMOTORUN PİL DERDİNDEN KURTULMAK İSTER MİSİNİZ
https://youtu.be/Azbz9v4jnOw Apeks bulucu ve endomotorlarınızı telefon şarj cihazı veya adaptör kullanabilirsiniz. Apeks bulucu ve endomotor pilleri doldurulabilirdir, fakat aylar içerisinde doldur-boşalt yapıldığı için, eskimekte ve pilin yenilenmesi gerekmektedir. Piller eskidiğ...
TURKEY-TÜRKİYE
TÜRKİYE'NİN TÜRKÇELEŞTİRİLMESİ Hindi anlamına gelen Turkey kelimesinden kurtulmamızın zamanı gelmişti. Yurt dışında yolladığım makalelerime utana çekine Turkey yazarken neden ülkem bu kadar talihsiz bir isme sahip , neden hayvan ismi ile anılıyorum diye üzüldüğüm sı...
BEYİN GÖÇÜ PROPAGANDASI YAPMAK
Ekonomisi geliştiği için midir nedir, batılı ülkeler gelişmekte olan ülkelerdeki kalifiye elemanları, yetişmiş beyinleri, okumuş insanları, gelecek vaad eden meslek grubundan insanları kendi ülkesine çeker ve kullanır. Buna beyin göçü diyoruz. Zayıf ülkenin koşulları zayıfl...
Yorumlar