APEKS BULUCU VE ENDOMOTORUN PİL DERDİNDEN ÖMÜR BOYU KURTULUN

Apeks bulucu pilleri

Apeks bulucu ve endomotor pilleri doldurulabilirdir, fakat aylar içerisinde doldur-boşalt yapıldığı için, eskimekte ve pilin yenilenmesi gerekmektedir. Piller eskidiği zaman cihaz beklenmeyen tepkiler verir veya motorun gücü zayıflar. Bu duruma düşmeyi biz diş hekimleri istemeyiz ama neredeyse bu duruma düşmeyenimiz yoktur.

Garantisi sona ermiş ve pili bitmiş herhangi bir apeks bulucunun cep telefonu şarj cihazı ile çalışması görülmektedir. (probların uçları kısa devre edilmiştir) Burada apeks bulucuya pil bağlanmasını göreceksiniz
https://youtu.be/Azbz9v4jnOw

Apeks bulucu ve endomotor pilleri genellikle 3.7 Volt gerilim verir, 750 mA akım şiddeti çekilebilir, silindir şeklinde uzunluk 4.9 x çap 1.8 cm boyutlarındadır.

Aslında bu pillerin daha uzun ömürlü olanları ve daha fazla akım vereni (3.7 V, 2000mA, 4.9 x1.8 cm) pahalı değildir. Ucuzdur. 85 TL dir. (Aliexpres ürün kodu:1005002575486911). Fakat tıbbi malzeme satıcılarında bu piller nedense 350-500 TL arasındadır (1 dolar 17.3 tl).

Apeks lokatörün elektronik prensiplerini bu videoda izleyebilirsiniz

Cep telefonunuzun şarj cihazı veya bilgisayarınızın USB portunu kullanarak cihazınızı pilsiz kullanabilirsiniz. Cep telefonu şarj cihazları 5 Volt verir. Bu voltajı basit bir kaç elektronik müdahale ile 3.6 volta düşürüp, pil yuvasının içerisine yerleştirdim. Siz de yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

TURKEY-TÜRKİYE

Turkey değil, Türkiye

TÜRKİYE’NİN TÜRKÇELEŞTİRİLMESİ

Hindi anlamına gelen Turkey kelimesinden kurtulmamızın zamanı gelmişti. Yurt dışında yolladığım makalelerime utana çekine Turkey yazarken neden ülkem bu kadar talihsiz bir isme sahip , neden hayvan ismi ile anılıyorum diye üzüldüğüm sıktır. Hatta makaleme adres yazarken Türkiye yazdığım ve yabancı dergi editörünü Türkiye kelimesini kullanmaya zorladığımı bile hatırlıyorum. Editör sistemde Türkiye diye bir ülke bulunmuyor. Sizi Turkey olarak kayıt ettik demişti.

Olayı Türkçe kelimelerle bir düşünsenize…
İçinde bulunduğunuz bir topluluğa sıra ile soruluyor. Sen neredensin? Almanya, sen neredensin? Libya? Sen neredensin Hindi.!
Muhtemelen yurt dışındaki Türk çocukları ile hindi diye dalga geçiyor olabilirler. Veya dalga geçilmeye müsait bir durum içindeler.
Biz olayı İngilizce düşünmediğimiz için yeterince farkına varamayabiliriz. Türkçe düşünelim. Mesela müracaat formu doldururken adresinizi yazıyorsunuz. İkametgahınız olarak Hindi yazıyorsunuz. Bir düşünün. Kabul edersiniz ki şık olmuyor.

Türkiye bir özel isimdir.
Özel isimler olduğu gibi kullanılır.
Mesela Mustafa ismini kafanıza göre değiştiremezsiniz. William ismini değiştiremezsiniz. Çünkü özel isimdir ve bir şahısı işaret eder. Japan kelimesini değiştiremezsiniz. Bunun gibi Türkiye kelimesi de özel isimdir ve Türkiye olarak kullanılmalıdır. Yıllardan beri süre gelen bir hatadan dönmek iyi oldu.

Fakat bir tehlike var.
Turkey kelimesini Türkiye şeklinde özelleştirip geliştirirken, özgün ve onurlu yaparken, Türk kelimesine dokunmamak gerekir. Türk kelimesini Türkiye şeklinde değiştirmek, Türkiye’de Türk olmayan birilerinin sahipliğini kurumsallaştırmış ve tescil etmek şeklinde algılanabilir.

BİLGİSAYAR İLE KLİNİK OTOMASYONU

Bilgisayar otomasyon

Klavyenizde sizin belirleyeceğiniz 8 tane tuş klinikte sizin belirleyeceğiniz 8 tane elektrikli cihazı çalıştırmaya başlayabilir veya durdurabilir.

Yetmedi mi?
Peki sizin belirleyeceğiniz saatte çalışmaya başlayabilir ve sizin belirleyeceğiniz saatte durur desem şimdi size yetti mi?

Yine yetmedi mi?
klinikte hava kararınca lambaları yaksa ? veya hava ısınınca klimayı çalıştırsa? Veya hasta eğilince kreşuarı açsa, doğrulunca durdursa ?

Yine yetmedi mi?
Peki devam edelim

Sizin belirleyeceğiniz bir cihaz aralıklarla çalışsa ve dursa nasıl olur? Mesela klinik ses düzeni, hava filitresi, güvenlik kameralaraı veya aklınıza gelen bir cihazınız 3 dakika çalışıp 10 dakika dursa? veya 128 dakika çalışık 12.5 dakika dursa ? veya sizin belirleyeceğiniz aralıklarla çalışsa? Şimdi bu size yeterli oldu mu?

Yine mi yeterli değil?
Peki o halde sizin belirleyeceğiniz takvimde bunları yapsa o zaman yeterli olur mu? mesela 8 Ocak tarihinden 23 Mart tarihine kadar yapsa nasıl olur?

Nasıl yapacağınızı anlatacağım.
her bilgisayarda bir paralel port vardır. Yoksa bile takılabilir.
Ben bir bilgisayarın paralel portuna 8 tane led bağlayarak size örnek bir video hazırladım. Siz oradaki yeşil lambalardan her birisini bri cihaz olarak düşünün. Bu yeşil lamba yanında elektrikli cihazçalıştı olarak düşünebilirsiniz.

Bu ledlerin yerine basit bir transistör ve 12 voltluk bir röle bağlayarak arzu ederseniz klinikte yukarda anlattığım şekilde kullanırsınız veya arzu ederseniz CNC tezgahında kullanırsınız, arzu edeseniz CAD-CAM tezgahında kullanırsınız. Ne için kullanacağınız sizin hayal gücünüze indekslidir. İsterseniz tuvaletin sifonuna isterseniz balık beslerken akvaryumda kullanırsınız. isterseniz bahçe sulama otomasyonu isterseniz seraların havalandırmasında kullanırsınız

Paralel port kumandası için minicik bir yazılım kullanacaksınız.
Size örnek bir program vereyim:
Bu sayfada paralel port kumanda isimli programı indirin kullanın.

https://www.drmurataydin.com/marifet.html#apps

Bu sayfada daha fazla detay bulacaksınız. Tıklayın:
https://drmurataydin.com/bilgisayarla-muayenehane-klinik-otomasyon.html