HAK ETMEYENİ YÜKSELTMEYİN

HAK ETMEYENİ YÜKSELTMEYİN

Çalışmayan tembel öğrenciyi, hak etmediği halde iyi çocuk deriz sınıf geçiririz. Büyüyünce polis olur, bu ne biçim polis deriz.
Sesi güzel olmayan şarkıcıyı alkışlarız, meşhur ederiz, sonra bu ne biçim sanatçı deriz. Örneğin Ajdar gibi.
Okumayı sevmeyen, hurafe saplantıları olan, doktoru üniversiteye alırız, profesör olunca bu ne biçim profesör deriz.
Gösteri yapmak için sahneye çıkan kabiliyetsizi alkışlarız. Turnuvalara kaldığı zaman bu adam nasıl bu aşamaya geldi deriz.
Aptal bir konu üzerine tez yazan doktoru ayıp olmasın diye destekleriz. Çocuk hastalıkları profesörü olduğu zaman bu nasıl profesör oldu deriz.
Yoksul numarası yapan dilenciye para veriririz sonra bu dilenciler ne kadar çoğaldı deriz.
Çok başarılı olamayacağı açıkça belli olan isime oy veririz, milletvekili yaparız, sonra meclistekiler orada olmayı hak etmiyor deriz.

———
Ulusal bir merhamet damarımız var. Merhamet ederek kendi kanserimizi yaratıyor sonra çözüm bulamıyoruz.

Hak etmeyen öğrenciyi sınıf geçirmeyelim
Hak etmeyeni alkışlamayalım
Hak etmeyeni akademisyen yapmayalım
Hak etmeyene oy vermeyelim
Yoksul olduğuna emin değilsek yardım etmeyelim
Bu kurallar gaddarlık değil seçiciliktir.

2016, Ocak, Adana

 

 

DİŞ MACUNU KUTULARINA RESİMLİ PROSPEKTÜS KONULMALIDIR

Diş macunu

Halkımızın nasıl diş fırçalayacağını öğrenecek hiçbir kaynağı yoktur. Eğer diş macunu kutularının içerisine diş fırçalamasını öğreten küçük bir resimli prospektüs konulsaydı, halkımızın ağız sağlığı daha iyi durumda olacaktı. Klozet kapağı bile prospektüs ile satılırken diş macunları prospektüssüz satılmaktadır. 

Bu gün diş macununun özellikleri yeterince duyurulmamaktadır. Çoğu birbirinin aynısı olan sayısız macun satılmaktadır.

  • Bazı diş macunlarının içerisinde kum tanesi gibi aşındırıcılar vardır. (Diş macununu çiğnediğinizde çıtırdama sesi duyulur). Böyle diş macunları, minesi ince olan dişlere zarar verir, kamaşmalar ortaya çıkmasına sebep olur. Hassas dişleri olan bir insanın böyle macunları kullanması durumunda aşınmalar kaçınılmazdır. Aşınmaların tedavisi pahalıdır ve her yıl diş tedavisi için çok büyük paralar harcanmaktadır. İnsanların dişini beyazlatsın diye satın aldığı diş macunu, kamaşmaya sebep olabilmektedir, fakat kutunun üzerinde hiçbir uyarı yoktur.  Üstelik bu diş macununun üzerinde “hassas dişler için” olduğu yazmaktadır. Prospektüs hazırlanmalı ve içerisine uyarı yazılmalıdır.
  • Bazı diş macunlarının içerisinde ağır metaller (stronsiyum) veya potasyum nitrat vardır. Her diş macunu eser miktarda bile olsa yutulmaktadır, fakat kutu üzerinde hiçbir uyarı yoktur. Bu özellik prospektüse yazılmalıdır, insanlar uyarılmalıdır.
  • Çinko sitrat içeren diş macunları ağız kokusunu kısmen engellediği halde prospektüsünde bu güzel özelliği yazılmamıştır. Ağız kokusunu engelleyen macunlar sanki halktan gizlenmiş gibidir. Bu özellikler kullanıcılara prospektüs içerisinde duyurulmalıdır.

NELER YAPTIM:
Üzerime vazife olmadığı halde ülkemizde diş macunu üreten 3 firmaya (Colgate, Unilever ve P&G) defalarca mektup ve eposta ile müracaat ettim. Kolgeyt hariç geri dönen olmadı. Kolgeyt ise prospektüs koymadı. 19.12.2012 ‘de Sağlık Bakanlığına (Sn Recep Akdağ), 20.5.2013 ve 4. 2.2013 te Sağlık bakanlığına (Sn Mehmet Müezzinoğlu) 9.6.2012 tarihinde diş hekimleri birliğine mektup yazarak durumu anlattım. Daha eski mektuplarım da var. Zamanın başbakanı Sn Ahmet Davudoğlu’na 4.1.2016 tarihinde bir mektup yazdım. Olumsuz cevap alınca zamanın cumhur başkanı 29.1.2016’da Sn Erdoğan’a 54674231-622.02-4432 sayılı başvuru mektubu yazdım. Yıllardır bu işin peşindeyim fakat sesimi duyuramıyorum. Diş macununa prospektüs koyduramadım.

En yetkili makamlara diş macunu kutularına küçük resimli bir prospektüs konulması gerektiğini anlattım. Halkın diş fırçalamayı öğrenecek kaynağı bulunmadığını yazdım. Bu prospektüs halkın yegane bilgilenme kaynağı olacaktır. Toplumun ağız sağlığına olumlu etkileri olacaktır diye açıklama yazdım. 29.2.2016 da talebimin ilgili birimlere aktarıldığını yazan halkla ilişkiler mektubu aldım. Ama değişen bir şey olmadı.

İnşallah gelecekte sesimi duyan bir sağlık bakanı diş macunlarına prospektüs koyacaktır.